W Warszawie powstaną dwa pomniki smoleńskie!

Wczoraj, podczas 71. "miesięcznicy" tragedii pod Smoleńskiem, Jarosław Kaczyński zapowiedział budowę dwóch pomników upamiętniających katastrofę. Pierwszy poświęcony będzie ofiarom katastrofy, drugi Lechowi Kaczyńskiemu.

Podczas wystąpienia Jarosław Kaczyński podkreślał, jak istotne jest, aby w centrum Warszawy powstały pomniki upamiętniające katastrofę. Zaznaczył, że trzeba pilnować, aby realizacje ujrzały światło dzienne, bo "inaczej może być różnie. Diabeł nie śpi i często przeszkadza w najlepszych przedsięwzięciach".

Spodobało ci się? Polub nas

Rada Warszawy, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków i częścią rodzin ofiar zdecydowała, że monument powinien znaleźć się na rogu ulic Trębackiej i Focha. Ten pomysł nie spodobał się jednak warszawiakom oraz prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem pomnik zaburzy Krakowskie Przedmieście będącą zamkniętą architektonicznie przestrzenią.

Z prezydent nie zgadza się Jacek Sasin. Uznaje, że przestrzeń przed Pałacem to miejsce idealne, bo w sposób naturalny kojarzy się z wydarzeniem. Minister kultury Piotr Gliński podziela tę opinię. Decyzja, gdzie ostatecznie powstanie przynajmniej jeden z pomników, jeszcze nie została podjęta.

Więcej o: