Przy placu Europejskim powstaje nowy projekt Ghelamco Poland. A po przeciwległej stronie...

- Ruszyły prace związane z realizacją nowego projektu biurowego przy placu Europejskim - Wronia 31 - informuje Ghelamco. Nowa inwestycja powstaje w sąsiedztwie kompleksu Warsaw Spire i odnawianego również przez Ghelamco zabytkowego budynku, w którym mieściła się siedziba Domu Wydawniczego Bellona, który został częściowo wpisany do rejestru zabytków.

Spodobało ci się? Polub nas

Projekt Wronia 31 realizowany jest na działce na rogu ulic Łuckiej i Wroniej w obrębie placu Europejskiego. Nowa inwestycja powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu biurowego Warsaw Spire jako odrębny budynek.

Obiekt zaoferuje łącznie 16 000 m2 powierzchni na 15 kondygnacjach - 15 150 m2 powierzchni biurowej klasy A oraz 850 m2 powierzchni handlowo-usługowej. W projekcie przewidziano dwa oddzielne wejścia do budynku oraz pasaż łączący budynek z placem Europejskim. Udogodnieniem będzie taras widokowy do dyspozycji najemcy na 7. piętrze budynku, zwrócony w kierunku ulic Łuckiej i Wroniej.

Wronia 31Wronia 31 Wronia 31/ materiały prasowe Wronia 31/ materiały prasowe

W ramach projektu powstaje również niezależny, podziemny parking z miejscami na 195 samochodów oraz infrastruktura dla rowerzystów - 54 miejsca postojowe oraz dwie szatnie wyposażone w kabiny prysznicowe. Miłośnicy jednośladów będą mogli korzystać również z dostępnej na placu Europejskim stacji Veturilo.

Wronia 31Wronia 31 materiały prasowe materiały prasowe

Nad projektem Wronia 31 pracował zespół architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers - J. Eyers & Partners. Prace nad realizacją projektu rozpoczęły się jeszcze w 2015 roku, obecnie trwa budowa kondygnacji podziemnych. Zakończenie budowy Wroniej 31 planowane jest na drugi kwartał 2017 roku.

Po przeciwległej stronie Ghelamco odrestaurowuje zabytkowy budynek Domu Wydawniczego Bellona, który ma zostać harmonijnie połączony z terenem placu Europejskiego. Deweloper wymienił wszystkie okna oraz przystąpił do końcowych prac związanych z renowacją elewacji, by przywrócić jej walory użytkowe, estetyczne i artystyczne. W planach jest także remont wnętrz. Koszt dotychczasowych prac szacuje się na blisko 3 miliony złotych.

Wronia 31Wronia 31 materiały prasowe - Bellona materiały prasowe - Bellona

BellonaBellona Bellona - materiały prasowe Bellona - materiały prasowe

Bellona, położona u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, została wybudowana w latach 1949-1958 dla Wojskowych Zakładów Graficznych. Budynek został częściowo wpisany do rejestru zabytków. Pod ochroną konserwatora znajdują się elementy architektury takie jak elewacja północna, południowa i zachodnia oraz hol parteru wraz z główną klatką schodową. Tylko te fragmenty zachowane zostały w oryginalnym stanie. Pozostałe części budynku uległy znacznym przekształceniom lub rozbiórce, w wyniku których utraciły szczególne wartości zabytkowe predysponujące do wpisania do rejestru zabytków.

Jak informuje Ghelamco, deweloper nie ma żadnych planów inwestycyjnych związanych z budynkiem, pomimo że obecny plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia dobudowanie do Bellony 140-metrowego wieżowca.

Więcej o: