Są pieniądze na remont wieżowca Prudential? Ani inwestor ani bank nie komentują transakcji

Alior Bank udzielił kredytu na sfinansowanie remontu przedwojennego Prudentialu. Informację o znalezieniu środków na przedsięwzięcie podał dzisiaj serwis Eurobuildcee.

"Jak czytamy w  artykule : - "Inwestor przedsięwzięcia - spółka Hotel Warszawa (należąca do rodziny Likusów) - porozumiała się w tej sprawie z bankiem w grudniu 2015 roku. W księdze wieczystej nieruchomości pojawiły się zapisy o wpisaniu zabezpieczenia hipotecznego związanego z udzieleniem kredytu "budowlanego lub kredytu inwestycyjnego". Wpisane zostały trzy hipoteki umowne: jedna w wysokości ponad 48,7 mln euro, druga w wysokości 15 mln zł i trzecia w wysokości 52,5 mln zł."

Spodobało ci się? Polub nas

Na razie ani inwestor ani bank nie komentują transakcji. Natomiast na Twitterze zagrzmiało. Sprawę skomentowali dziennikarze Michał Wojtczuk oraz Karol Kobos oburzeni tym, że miasto nadal nie wie, jak dokładnie będzie wyglądała przebudowa zabytku.

Dyskusja na temat remontu Prudentalu.Dyskusja na temat remontu Prudentalu. źródło: Twitter źródło: Twitter

Tymczasem miasto uspokaja. - W związku z tym, że zmienia się inwestor i rejestrowana jest nowa spółka Hotel Warszawa, to występuje ona o nowe pozwolenie na prace budowlane, ale na ten sam zakres co poprzednio. Nie mam mowy o gigantycznych zmianach czy nadbudowach. Raczej chodzi o korektę wynikającą z tego, ze projekt już się zestarzał - tłumaczy Michał Krasucki, wicekonserwator zabytków m. st. Warszawy. - Inwestor ma zaproponować je nam do końca stycznia. Czekamy na nie, wysłaliśmy w tej sprawie ponaglenie - dodaje Krasucki.

Koncepcję remontu przedwojennego wieżowca przygotowała warszawska pracownia prowadzona przez architektów Andrzeja Bulandę i Włodzimierza Muchę.

Według informacji otrzymanych od rzecznika Wojewody Mazowieckiego, wojewoda zatwierdził projekt budowlany inwestycji, której przedmiotem była "rozbudowa i modernizacja budynku Towarzystwa Prudential w celu przywrócenia przedwojennego wyglądu i dostosowania do współczesnej funkcji hotelu z częścią apartamentową". Zgodnie z projektem, dolna część budynku zostałaby wykorzystana jako hotel, a apartamenty mieściłyby się w wieży. Całkowita powierzchni wysokiego na 66 metrów i 16 kondygnacji budynku miałaby wynieść 17,6 tys. mkw.

Rodzina Likusów zakupiła budynek dawnego Hotelu Warszawa od spółki Polimex-Mostostal za 38 mln euro (taką kwotę podała w raporcie za 2010 rok agencja CB Richard Ellis, obecnie CBRE). Polimex z kolei nabył gmach w 2005 roku od spółki Hotele Warszawskie Syrena za 6,3 mln euro. W Warszawie spółki związane z krakowską rodzina Likusów wybudowały m.in. biurowiec Wolf Marszałkowska oraz dom handlowy Vitkac.

Projekt remontu wieżowca Prudential według koncepcji pracowni Bulanda Mucha Architekci.Projekt remontu wieżowca Prudential według koncepcji pracowni Bulanda Mucha Architekci. www.bimarch.pl www.bimarch.pl

Główną ideą projektu jest powrót do modernistycznego pierwowzoru budynku. - Zgodnie z tym zamiarem zachowano między innymi konstrukcje stalowej wieży jako reliktu epoki, odtworzono elewacje, zwłaszcza fronton oraz założono odbudowę skrzydeł wewnętrznych po ich historycznym obrysie. Ponadto sprowadzenie głównego wejścia na poziom ulicy, związane z projektem nowego zagospodarowania Placu Powstańców Warszawy, miało za zadanie zwiększenie dostępności budynku - opisuje swój projekt pracownia.

Projekt remontu wieżowca Prudential według koncepcji pracowni Bulanda Mucha Architekci.Projekt remontu wieżowca Prudential według koncepcji pracowni Bulanda Mucha Architekci. www.bimarch.pl www.bimarch.pl

"Socrealizm był znaczącym okresem w historii budynku. Jego całkowite wyeliminowanie byłoby zatarciem historii. Z tego też względu proponuje się wykorzystanie elementów rzeźbiarskich frontonu (kariatydy, kolumny) we wnętrzach jako zwieńczenie skrzydła niskiego, na którym opierać się będzie nowy szklany dach stanowiący przekrycie wewnętrznego dziedzińca".

Więcej o: