"Autostrada" przez plac Narutowicza? Kolejna wycinka drzew? W środę prezentacja koncepcji przebudowy

Wątpliwości budzi pomysł poprowadzenia trzech pasów ruchu w każdą stronę i wyprostowanie łuku Grójeckiej, zlikwidowanie 60 miejsc parkingowych i wycinka 10 drzew w rejonie placu.

Spodobało ci się? Polub nas

- Przyjdźcie w środę na Radę Dzielnicy, będzie pierwsza prezentacja koncepcji przebudowy placu Narutowicza! - piszą administratorzy fanpagu Ochocianie Sąsiedzi . - Nasze zastrzeżenia budzi przede wszystkim (...) odejście od planów uspokojenia ruchu na tej ulicy. Uczynienie z Grójeckiej szerokiej, lokalnej "autostrady"przyczyni się do zlikwidowania 60 miejsc parkingowych i wycinki 10 drzew w rejonie placu. Uniemożliwi też stworzenia z tego miejsca prawdziwego placu miejskiego. - piszą i przypominają, że od paru lat trwają prace nad nowym wyglądem placu.

- Konsultacje społeczne odbyły się w 2011 roku, konkurs urbanistyczny w 2013 r., przyznanie pieniędzy (25 mln. zł) na przebudowę w 2015 r., kilka miesięcy prac pracowni Dawos nad przygotowaniem koncepcji i w końcu nadszedł czas na jej pokazanie i rozmowy z mieszkańcami - czytamy na ochockim fanpagu.

Plac NarutowiczaPlac Narutowicza Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl . Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Serwis iOchota zdradza więcej szczegółów.

- Jak wynika z naszych informacji będzie to projekt w dużej mierze zbieżny z koncepcją zaprezentowaną przez pracownię (Dawos) w konkursie - czytamy. A więc: zachodnia nitka ulicy Grójeckiej zostanie wyprostowana, zostanie również zaproponowana likwidacja pętli razem z likwidacją przystanków na samym placu, które będą się znajdować przy południowym wjeździe na plac.

- To spowoduje konieczność zbudowania toru odstawczego. Zostanie on wybudowany w osi linii przy północnym wjeździe na plac. Jeśli chodzi o linie tramwajową zostanie wykonany bezpośredni skręt w ulice Filtrową. Nowością przygotowaną w tej materii jest możliwość skrętu tramwaju dojeżdżającego do placu z ulicy Filtrowej zarówno w lewo w kierunku Okęcia jak i w prawo w kierunku placu Zawiszy - czytamy w serwisie iOchota.

OchotaOchota Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Pomnik Gabriela Narutowicza zostanie przeniesiony na ulicę Uniwersytecką. W miejscu obecnej półkolistej jezdni ulicy Grójeckiej, prowadzącej w kierunku placu Zawiszy, planowana jest budowa przeszklonych pawilonów, które mają być bramą do terenów zielonych znajdujących się za nimi.

?Ogloszenie wynikow konkursu na zagospodarowanie pl. Narutowicza?Ogloszenie wynikow konkursu na zagospodarowanie pl. Narutowicza Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Wygląda na to, że największym problemem projektantów jest umiejscowienia na placu ścieżki rowerowej, która powinna chociaż w jednym kierunku prowadzić wzdłuż dwukierunkowej Grójeckiej i linii tramwajowej. Żeby to wszystko zmieścić, trzeba wyciąć ok. 10 wartościowych drzew i zlikwidować ok. 60 miejsc parkingowych.

- Alternatywnym pomysłem jest zawężenie ulicy Grójeckiej do dwóch pasów ruchu, co pozwoliłoby z jednej strony na budowę ścieżki rowerowej a z drugie strony na wygospodarowanie miejsca na parking - czytamy w serwisie iOchota i dalej - Ważkim problemem towarzyszącym zawężeniu ulicy Grójeckiej może stać się ruch okrążający plac ulicami Słupecką, Kaliską i Barską. Przy dwóch pasach w okresie szczytu ta trasa może stać się popularnym objazdem, który skutecznie zmieni te spokojne dotąd ulice w ruchliwe arterię. Aby temu zapobiec należy przemyśleć zmianę kierunku ruchu na tych ulicach.

Plac NarutowiczaPlac Narutowicza Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl . Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

- Każdy może przyjść i zabrać głos! Obecność mieszkańców obowiązkowa! 20 stycznia (środa), g. 16, Urząd Dzielnicy, Grójecka 17a (po g. 16 wejście od Tarczyńskiej) - przypominają sąsiedzi z Ochoty.

Więcej o: