W centrum Warszawy powstaną dwa nowe wieżowce. Obydwa zasłonią budynki, które dobrze znamy

Biurowiec firmy Immobel będzie miał 86 metry wysokości. Znikną budy z kebabami, parking i znienawidzone przez warszawiaków stelaże reklamowe. Natomiast zamiast Sezamu powstanie Centrum Marszałkowska

Spodobało ci się? Polub nas

- Cały ten chaos zniknie, gdy przy narożniku Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej powstanie wieżowiec - mówi "Gazecie Stołecznej" wiceprezydent Jacek Wojciechowicz - To przykład miastotwórczej roli metra - dodaje.

;Reklama wielkoformatowa przy wejsciu do metra Swietokrzyska;Reklama wielkoformatowa przy wejsciu do metra Swietokrzyska Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

O planach budowy wieżowca w tym miejscu mówi się od dziesięcioleci, już na przełomie lat 80. i 90. miało tam powstać tzw. Centrum Bis należące do właściciela Domów Towarowych Centrum. Nie udało się jednak przejąć gruntów, które uważane są za najlepszą lokalizację w stolicy. Następnie grunty trafiły w ręce austriackiego inwestora CBD International, który zamiast wieżowca postanowił w tym miejscu postawić dziesięciopiętrowy gmach. Jemu też się nie udało, plany pokrzyżował światowy kryzys i Austriacy odsprzedali nieruchomości Belgom, którzy plany inwestycji, aż do wtorkowej wizyty w Warszawie króla Belgów Filipa, utrzymywali w tajemnicy.

7Stacja Swietokrzyska - budowa II lini metra w Warszawie7Stacja Swietokrzyska - budowa II lini metra w Warszawie Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

- Dwie najniższe kondygnacje budynku zajmą usługi, te położone wyżej przeznaczone będą na biura - mówił we wtorek "Stołecznej" Gaetan Piret z firmy Immobel. - Kiedy zaczniemy inwestycję? Pozwolenie na budowę już mamy. Jeszcze nie potrafię powiedzieć, kiedy rozpoczniemy budowę. To zależy od tempa wynajmu budynku. Jestem przekonany, że szybko znajdziemy najemców. Przecież to najlepsza lokalizacja w mieście: przy dwóch liniach metra!

Wieżowiec będzie o ponad 30 m wyższy od sąsiedniego, historycznego gmachu PAST-y, a o mniej więcej 8 m - od punktowców Ściany Wschodniej.

SmykSmyk Adam Stępień Adam Stępień

Również wczoraj dowiedzieliśmy się o kolejnej inwestycji, która rozpocznie się dokładnie naprzeciwko wieżowca Immobel: na przeciwległym narożniku, w miejscu rozebranego Sezamu.

- Ruszamy z budową w styczniu - zapowiedział Michał Skotnicki z firmy BBI Development. Biurowiec o nazwie Centrum Marszałkowska będzie mieć jedenaście naziemnych i trzy podziemne kondygnacje. Dwie najniższe zajmie parking na ponad 100 aut, pierwszą podziemną, parter i pierwsze piętro - sklepy i lokale usługowe o łącznej powierzchni około 4,6 tys. m kw. Całe podziemne pierwsze piętro zajmie nowy Sezam. Na wyższych piętrach ulokują się biura o łącznej powierzchni około 9,5 tys. m kw. Inwestycja ma być gotowa do końca 2018 r. - czytamy w "Stołecznej "

Więcej o: