Tak będzie wyglądał Plac Grunwaldzki! Zielono i z klasą?

Ratusz wybrał koncepcję zagospodarowania pl. Grunwaldzkiego. Szczegółowy projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Spodobało ci się? Polub nas

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego Placu Grunwaldzkiego powstaje już od 11 lat. W końcu, podczas czerwcowych warsztatów architektonicznych zorganizowanych pod auspicjami Stowarzyszenia Architektów RP zaprezentowano kilka prac, które przedstawiały najbardziej interesujące rozwiązania dla tego fragmentu miasta. Praca Inicjatywy Projektowej (w składzie Jan Pawlik, Piotr Staszak i Mikołaj Zdanowski) okazała się najbardziej trafiać w gusta mieszkańców, władz Żoliborza oraz miasta. To właśnie na tym projekcie bazują planiści przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego placu.

Obecnie plac Grunwaldzki nie przypomina w ogóle placu, daleko mu od reprezentacyjnego miejsca w dzielnicy - przecinają go z trzech stron ruchliwe arterie komunikacyjne - ul. Broniewskiego i ul Popiełuszki oraz dwie linie tramwajowe. Z jednej strony rosną drzewa, z drugiej stoi warzywniak, budka z alkoholem i sklep spożywczy.

(kliknij, żeby powiększyć)

materiały prasowe

To ma się zmienić. Plac Grunwaldzki ma nabrać klasy i stać się jeszcze bardziej zielony. Koncepcja Inicjatywy Projektowej zakłada domknięcie placu po jego zachodniej stronie czterema budynkami na planie dwóch łuków z usługami w parterze. Na środku placu projektanci pozostawiają wolne miejsce - przestrzeń rekreacyjną, do spędzania wolnego czasu. Po jego zachodniej stronie proponują postawienie czterech budynków, gdzie miałyby się mieścić sklepy, kawiarnie i restauracje.

Ponadto, przy ul. Rydygiera przewidziano dom kultury i przedszkole, a w al. Jana Pawła II zintegrowany przystanek tramwajowo-autobusowy. Do uszczegółowienia planu pozostają szczegóły układu komunikacyjnego. Tutaj potrzebna jest decyzja pani prezydent.

Kiedy projekt zagospodarowania placu ujrzy światło dzienne? Jak poinformował Marek Mikos, szef stołecznego biura architektury i planowania przestrzennego, nie sposób na razie wskazać jednoznaczną datę. Przy optymistycznych założeniach do końca roku dopracowany projekt powinien być gotowy. Najprawdopodobniej uchwalony zostanie przed przyszłorocznymi wakacjami.

Więcej o: