Już wiemy, jak będzie wyglądał Plac Defilad! Miasto zaprezentowało projekty gmachu MSN i TR Warszawa

Na Placu Defilad swoje miejsce znajdą siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatru Rozmaitości. Budynki mają odmienić wielką pustą przestrzeń w samym centrum miasta. Podoba wam się?

Spodobało ci się? Polub nas

18 września 2015 roku o godzinie 13:30 na placu Defilad w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i zaproszonych gości, podczas której architekt Thomas Phifer zaprezentował projekty przyszłych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatru TR Warszawa.

Plac Defilad prezentacjaPlac Defilad prezentacja materiały prasowe materiały prasowe

Zarówno jeden, jak i drugi obiekt przypominają kształtem kostki lub pudełka. Jedno będzie mniejsze, drugie większe. Oba będą miały identyczną wysokość (24 m). Bliżej Pałacu Kultury znajdzie się budynek TR Warszawa. Od ulicy Marszałkowskiej stać będzie MSN.

Siedziba MSN to mówiąc za Pfeiferem - to jasna i lekka chmura. Charakter taki zyska dzięki jasnej elewacji złożonej z dwóch powłok. Zewnętrzna będzie biała i zostanie wykonana z praktycznego tworzywa hi-tech i opakuje cały gmach. Parter będzie przeszklony, co dawać będzie Wrażenie oderwania bryły od ziemi.

Plac Defilad prezentacjaPlac Defilad prezentacja materiały prasowe materiały prasowe

Fasada TR Warszawa również będzie podwójna. Najbardziej zewnętrzna zostanie wykonana z odlewów aluminiowych. Moduły elewacyjne z metalu dzięki pionowym nacięciom staną się przezierne, co zapewni ciekawą grę świateł po zmroku.

Plac Defilad prezentacjaPlac Defilad prezentacja materiały prasowe materiały prasowe

Wzdłuż zachodniej elewacji TR Warszawa mają zostać zbudowane schody i rampy. Taki amfiteatr pod chmurką zdaniem autora projektu stworzy dodatkową scenę dla teatru ulicy. Jednocześnie rozwiąże problem różnic w poziomach pomiędzy Marszałkowską a wywyższonym Pałacem Kultury i Nauki.

Budynek teatru TR Warszawa, jak pisze miasto, zaoferuje unikalne rozwiązanie, pozwalające otwierać główną przestrzeń sceniczną zarówno na plac, jak i na park, co sprawi, że nie tylko będzie można na co dzień podglądać przygotowania do spektakli, ale i organizować koncerty i przedstawienia niczym imprezy plenerowe.

Plac defilad projektPlac defilad projekt materiały prasowe materiały prasowe

Z kolei MSN zapraszać będzie do wnętrza przeszklonym parterem, na którym znajdą się zarówno sale wystawowe, jak i audytorium i centrum edukacyjne. Cały parter osłonięty będzie przed żywiołami  pogody jasną, półprzezroczystą arkadą, która stanowić będzie delikatne przejście pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem budynku.

Budowa nowych siedzib Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa ma się zakończyć w 2020 r. i kosztować 435 mln zł (muzeum - 270 mln zł, teatru wraz z wyposażeniem - 165 mln zł.).

Plac Defilad prezentacjaPlac Defilad prezentacja materiały prasowe materiały prasowe

Jak pisze GW, Thomas Phifer przygotował również koncepcję urządzenia placu Defilad. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego zniknąć ma kamienna trybuna. Mają zostać zbudowane wejścia na parking podziemny oraz fontanny. Architekt chce również zasiać 100 drzew w parku Świętokrzyskim, by go powiększyć i przybliżyć do budynku TR.

Na konferencji zapowiedziano też sobotnie wydarzenie Sobota na Placu organizowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Plac Defilad, podczas którego mieszkańcy Warszawy będą mogli zapoznać się z projektami nowych budynków TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Więcej o: