Tramwaje (jednak) pojadą na Gocław! Znamy listę inwestycji komunikacyjnych do 2020 roku

Trasa tramwajowa łącząca Gocław ze Śródmieściem to największa niespodzianka wśród projektów komunikacyjnych, które będą walczyć o dotacje z funduszy unijnych do roku 2020. Na liście inwestycji znalazły się także m.in. nowe linie tramwajowe do Wilanowa i na Tarchomin. Pieniądze z Brukseli mają być także przeznaczone na wymianę taboru oraz nowe zajezdnie autobusowe i tramwajowe.

Spodobało ci się? Polub nas

O linii tramwajowej na Gocław mówiło się od dawna, ale ratusz ciągle podkreślał, że brakuje na nią pieniędzy. Tym większe więc zaskoczenie, że dziś prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej dotyczącej listy projektów komunikacyjnych, które zostaną dofinansowane z funduszy unijnych w ramach perspektywy 2014-2020, ogłosiła jej obecność w tym zestawie.

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Wiadomość powinna ucieszyć mieszkańców 60-tysięcznego Gocławia, którzy od dawna domagają się tramwaju. Na razie do centrum dowożą ich jedynie wiecznie zatłoczone autobusy. Nowa linia tramwajowa będzie mieć 4,3 km długości. Tramwaje wyruszą z pętli, gdzie dziś zatrzymują się autobusy i dalej pojadą ul. Bora-Komorowskiego w stronę al. Waszyngtona, skąd mostem Poniatowskiego dowiozą pasażerów do centrum.

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Wraz z budową nowej linii, miasto chce też zakupić 18 nowoczesnych tramwajów. Całość ma kosztować 320 mln. złotych.

Tramwaje na Wilanów i Tarchomin

- Zgodnie z przyjętą strategią konsekwentnie stawiamy na rozwój transportu szynowego w stolicy - informuje pani prezydent. I dlatego na liście inwestycji komunikacyjnych na najbliższe lata znajdują się także linie tramwajowe z Dworca Zachodniego przez Pole Mokotowskie do Miasteczka Wilanów (wraz z zakupem 50 nowych tramwajów) oraz z Tarchomina przez Nowodwory do pętli Winnica. Poza tym miasto chce odbudować tory na ul. Kasprzaka (chodzi o odcinek między ul. Wolską i Skierniewicką).

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Z kolei na liście rezerwowej inwestycji, które wyznaczono do starań o unijne pieniądze, są też: rozbudowa i przebudowa trasy tramwajowej od pl. Zawiszy do Ronda Żaba oraz torowiska wzdłuż Jagiellońskiej, Kijowskiej, Zamoyskiego i Grochowskiej, a także w al. Waszyngtona i al. Wilanowskiej oraz na ul. Obozowej.

Na liście umieszczono również zakup 130 nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów i rozbudowę zajezdni autobusowej przy ul. Redutowej. Dziś ogłoszono także, że w planach jest budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu.

W sumie na te wszystkie inwestycje Warszawa przeznaczy łącznie blisko 3 mld zł, z czego znaczną część dofinansuje nam UE.

Podczas konferencji zapowiedziano także dokończenie budowy drugiej linii metra na Bródno i Bemowo.

Więcej o: