Google Campus w Warszawie. Znamy lokalizację 1-szego w Europie Wschodniej ośrodka twórczej przedsiębiorczości Google [WIDEO]

To już pewne - Google Campus, czyli ośrodek przeznaczony specjalnie dla start-upów powstanie na terenie Centrum Praskie Koneser. Będzie to pierwszy i jedyny tego typu ośrodek we wschodniej Europie. Campus zostanie uruchomiony pod koniec 2015 roku. Z tej okazji pojechaliśmy na teren Konesera z kamerą. Zobaczcie, gdzie dokładnie będzie się mieścił Google Campus w Warszawie.

Spodobało ci się? Polub nas

Rozwój technologicznych przedsiębiorstw w Polsce

W czerwcu 2014 roku na specjalne spotkanie z ówczesnym premierem - Donaldem Tuskiem przyjechał do Warszawy Eric Schmidt, prezes wykonawczy Google. Cel wizyty prezesa długo nie był znany. Po spotkaniu z premierem wszystko stało się jasne. W ramach programu wsparcia dla przedsiębiorczości w Polsce i Wschodniej Europie, przedstawiciel koncernu ogłosił stworzenie na terenie Warszawy Google Campus.

W swoim oświadczeniu Eric Schmidt wyraził ogromne zadowolenia z tego, jak dynamicznie w Polsce oraz w Warszawie rozwija się społeczność startupowa. - Mamy nadzieję, że warszawski Campus pomoże w rozwoju technologicznych przedsiębiorstw, wzmocni ekosystem start-upów i zachęci do rozwoju innowacyjności w Polsce - czytamy na gazeta.pl .

Google CampusGoogle Campus MetroWarszawa MetroWarszawa

Google Campus na terenie Konesera

W ubiegłym roku nie było jeszcze wiadomo, gdzie powstanie ośrodek. 4 kwietnia 2015 roku tuż przed północą Google przekazał oficjalną informację o tym, że Google Campus w Warszawie mieścić się będzie w jednym z rewitalizowanych obecnie postindustrialnych budynków z czerwonej cegły znajdujących się na terenie Centrum Praskie Koneser. A dokładnie w budynku A.

Google CampusGoogle Campus Centrum Praskie Koneser/ materiały prasowe Centrum Praskie Koneser/ materiały prasowe

Powstanie Google Campus to dla Polski ogromne wyróżnienie. Podobne centra istnieją jeszcze tylko w dwóch miastach na świecie - Londynie i Tel Awiwie. Według planów Google Campus mają powstać jeszcze w Sao Paulo, Seulu oraz w Madrycie. Google Campus w Warszawie to inwestycja rzędu kilku milionów złotych.

Google CampusGoogle Campus MetroWarszawa MetroWarszawa

Jak będzie wyglądał Google Campus w Koneserze? Wiemy jedynie tyle, że ośrodek będzie zajmował 1600 m kw przestrzeni. Jak rozdzielone będą stanowiska pracy oraz jakiego rodzaju oferta gastronomiczna pojawi się na Campusie - na razie pozostaje tajemnicą.

Tak przykładowo wygląda Google Campus w Londynie:

Google Campus w LondynieGoogle Campus w Londynie Nathan Gallagher Nathan Gallagher

Google Campus w LondynieGoogle Campus w Londynie Fot. Google Fot. Google

Nie wiadomo również na razie, ile dokładnie będzie kosztować wynajęcie biurka na terenie Campusu. Przykładowo wynajem biurka w londyńskim Google Campus (które znajduje się w dzielnicy Soho, centralna część West End) kosztuje 275 funtów (+ VAT) za miesiąc, czyli około 1595 zł oraz 375 funtów (+ VAT) za rok, czyli około 2175 zł.

Co to jest Google Campus?

Google Campus to swoiste centrum przedsiębiorczości skupiające młodych, twórczych, innowacyjnych i pomysłowych ludzi, którzy za niewielkie pieniądze mogą wynająć przestrzeń biurową. Wewnątrz takiego Campusu dostępne jest szybkie WiFi, sprzęt biurowy oraz przestrzeń przeznaczona na gastronomię. To, co wyróżnia Google Campus, to regularnie organizowane spotkania z inspirującymi osobami, warsztaty, konferencje czy szkolenia. W Warszawie Google Campus przeznaczony będzie dla start-upów.

Nie wiadomo również, kto będzie polskim szefem Campusu. Start-upy, które będą chciały wynająć przestrzeń w warszawskim ośrodku mogą zgłaszać swoją kandydaturę już od 2015 roku.

Google CampusGoogle Campus MetroWarszawa MetroWarszawa

Powstanie Campusu to element trwających inwestycji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Na początku kwietnia 2014 r., w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim, powołano Digital Economy Lab. Celem DELabu jest wzmocnienie wykorzystania nowoczesnych technologii w społeczeństwie i gospodarce oraz współpraca w tym zakresie z instytucjami rządowymi. Kolejną  inicjatywą jest kampania New Europe Challengers, która powstanie we współpracy z Res Publicą, Funduszem Wyszehradzkim i Financial Times, a jej celem będzie zidentyfikowanie nowej generacji liderów napędzających innowacyjność w regionie.

Projekt Centrum Praskie Koneser

Centrum Praskie Koneser to teren dawnej Wytwórni Wódek "Koneser". Cały zespół fabryczny zajmuje powierzchnię około 50 tys. m2 i znajduje się między ulicami Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską. Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser" powstała w miejscu starego folwarku na Szmulowiźnie, w sercu tzw. Starej Pragi. Fabryka stanowi niezwykle ciekawy przykład europejskiej architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. W 2010 roku podjęto decyzję o rewitalizacji całego zespołu fabrycznego.

Autorem projektu Centrum Praskie Koneser są pracownie architektoniczne: Juvenes Projekt, Are i Bulanda & Mucha Architekci, a za realizację odpowiada BBI Development NFI S.A. Nowo powstałe budynki zostaną harmonijnie wkomponowane w przestrzeń zrewitalizowanych obiektów fabrycznych. Centrum będzie pełniło funkcję biurową, mieszkalną, handlową i kulturalną. Jednym z ważniejszych projektów jest powstanie na jego terenie Muzeum Polskiej Wódki. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2016 roku, a jej wartość szacuje się wstępnie na 460 mln zł.

Więcej o: