Rewelacyjny projekt! Po stu latach ma wrócić kawiarnia na dachu Domu Towarowego Braci Jabłkowskich

Bar na dachu i to w samym centrum - Warszawa doczekała się pięknego projektu. Pod Słońcem, czyli najoryginalniejszy bar w mieście, chcą otworzyć właściciele Domu Towarowego Braci Jabłkowskich.

Spodobało ci się? Polub nas

- Idea jest taka: sto lat temu na tym tarasie była kawiarnia "Pod słońcem" i chcielibyśmy otworzyć miejsce z podobną atmosferą. Promowała ona zdrowe żywienie, były jogurty, soki z limonki itd. Mój dziadek jak na tamte czasy miał bardzo nowoczesne podejście do marketingu. Były też atrakcje dla dzieci i zjeżdżalnia z piaskownicą - mówi nam Marta Jabłkowska, reprezentująca spółkę Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. Dlatego nowe Pod Słońcem też ma promować zdrowy tryb życia i promować odpoczynek w obecności bujnej zieleni.

Tak Pod Słońcem wyglądało sto lat temuTak Pod Słońcem wyglądało sto lat temu Archiwum prywatne Archiwum prywatne

Menu w kawiarni Pod SłońcemMenu w kawiarni Pod Słońcem Archiwum prywatne Archiwum prywatne

Taras jest stosunkowo duży i zachowany jest stary, charakterystyczny kształt szyby.

Pod Słońcem - wizualizacja kawiarni na dachu Domu Towarowego Braci JabłkowskichPod Słońcem - wizualizacja kawiarni na dachu Domu Towarowego Braci Jabłkowskich Projekt KDESIGN - grupa MODOSO Projekt KDESIGN - grupa MODOSO

- Chcielibyśmy, żeby to było miejsce dla wszystkich, dlatego nie chcemy wynajmować go na biuro czy pracownię ani tworzyć np. klubu nocnego. Chcemy być otwarci od rana do wieczora, żeby goście przychodzili od śniadania. Ma to być miejsce dla mieszkańców miasta oraz dla turystów - kiedyś przecież ten dom był ważnym miejscem na szlaku turystycznym. Poza tym w Warszawie brakuje kawiarni na dachach, a tu jest piękne nasłonecznienie i widoki - tłumaczy koncepcję Marta Jabłkowska. Prezentacja koncepcji kawiarni na dachu przedstawia potencjał miejsca: atrakcyjna lokalizacja, dobra komunikacja, duże natężenie ruchu ulicznego, tło historyczne i widoki. - Szukamy teraz partnera, inwestora, który wejdzie z nami we współpracę - mówi nam Marta Jabłkowska.

Pod Słońcem - wizualizacja kawiarni na dachu Domu Towarowego Braci JabłkowskichPod Słońcem - wizualizacja kawiarni na dachu Domu Towarowego Braci Jabłkowskich Projekt KDESIGN - grupa MODOSO Projekt KDESIGN - grupa MODOSO

Jabłkowscy w pracowni architektonicznej KDesign Architekci zamówili wizualizacje, prezentację swojego pomysłu. Widzimy, że jest w nim miejsce na kulturę, ale również i zieleń, strefę ogrodu, a w niej miniszklarnie.

Pod Słońcem - wizualizacji kawiarni na dachu Domu Towarowego Braci JabłkowskichPod Słońcem - wizualizacji kawiarni na dachu Domu Towarowego Braci Jabłkowskich Projekt KDESIGN - grupa MODOSO Projekt KDESIGN - grupa MODOSO

Miejsce ma tętnić życiem o różnych porach dnia i roku, dlatego w zaprezentowane są różne funkcje tej przestrzeni: kawiarnia/restauracja, kino plenerowe, przestrzeń wystawowa, aranżacja na koncert kameralny, przestrzeń do spokojnego spędzania czasu na leżaczku pod słońcem. Ostateczny efekt współpracy nie musi być jednak identyczny z projektami.  - Zależy nam na fajnym pomyśle. Gdyby znalazł się chętny do współpracy, to kawiarnia mogłaby zostać otwarta już za parę miesięcy, pół roku - mówi Marta Jabłkowska. Reszta domu towarowego ma zostać otwarta w 2017 roku.

Przypomnijmy, co o planach całego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich mówiła nam w styczniu Magda Jabłkowska. "Na razie robimy remont. Powierzchnie przeznaczone na biura już są, za chwilę przyjdzie czas na handlówkę. Na pewno część powierzchni zajmie żywieniówka - ale nie typowe delikatesy, raczej miejsca, w których można zjeść coś dobrego, a następnie to samo kupić i zabrać do domu. Druga część powierzchni zostanie przeznaczona na polski design i polski styl życia, czyli produkty polskich projektantów, które można było do tej pory zakupić na przykład podczas targów weekendowych. Chcemy, aby było w Warszawie miejsce, gdzie produkty polskich projektantów można dostać w jednym miejscu. Na razie nie są one tak łatwo dostępne. Oprócz żywieniówki i designu - moda." Pod Słońcem - sto lat kawiarnia promowała zdrową żywnośćPod Słońcem - sto lat kawiarnia promowała zdrową żywność Archiwum prywatne Archiwum prywatne Dom Braci Jabłkowskich rozpoczął działalność 7 listopada 1914 roku. Na trzecim piętrze otwarto kawiarnię, a w sezonie letnim napoje serwowano na tarasie na dachu. Do 1939 roku Dom Towarowy Braci Jabłkowskich był jedynym takim centrum handlowym w Warszawie. W 1950 budynek odebrano rodzinie Jabłkowskich, a dom towarowy upaństwowiono. Rodzina Jabłkowskich odzyskała dom i od 2013 roku pracuje nad jego nową koncepcją.

Bary na dachach są atrakcją wielu dużych miast. Londyn czy Berlin mają po kilkanaście takich miejsc.

Pod Słońcem - wizualizacji kawiarni na dachu Domu Towarowego Braci JabłkowskichPod Słońcem - wizualizacji kawiarni na dachu Domu Towarowego Braci Jabłkowskich Projekt KDESIGN - grupa MODOSO Projekt KDESIGN - grupa MODOSO

Więcej o: