Słynne mozaiki nie znikną z warszawskiego Sezamu. Zostaną w nowym biurowcu

Dekoracje, które zdobią Sezam, zostaną przeniesione do biurowca Centrum Marszałkowska, który pojawi się na miejscu znanego domu handlowego.

Rozbiórka starego Sezamu rozpocznie się pod koniec tego roku. Na jego miejscu rozpocznie się budowa 10-piętrowego biurowca połączonego z metrem. Front przeszklonego gmachu będzie przypominać literę "S" i zaoferuje ok. 13,5 tys. m kw. powierzchni usługowej. Jego parter i pierwszą podziemną kondygnację zajmą sklepy, na piętrach wyżek - biura. Dwa najniższe piętra zostaną przeznaczone na parking na ponad 100 miejsc.

Całe pierwsze podziemne piętro przypadnie Sezamowi. I właśnie tu znajdą się zielono-żółte kafelki ze starego budynku. - Mozaiki umieszczone zostaną między wyjściem z korytarzy stacji metra Świętokrzyska, a wejściem do sklepu - zapowiada Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development. I podkreśla, że nie wyobraża sobie, że mozaiki mogłyby się nie znaleźć w nowym budynku. - Warszawiacy przywykli do ich widoku - mówi.

Słynne mozaiki z SezamuSłynne mozaiki z Sezamu JUVENES - PROJEKT JUVENES - PROJEKT

Zdaniem historyka sztuki Pawła Giergonia, autora książki "Mozaiki warszawskie" dekoracja jest warta zachowania. I przypomina on, że niegdyś front sklepu rozświetlał wieczorami specjalny system świetlny - charakterystyczne spływające z góry kropki, które programowano, m.in. do wyświetlania krótkich komunikatów tekstowych.

Z krajobrazu Marszałkowskiej nie znikną również dawne neony Sezamu. - Zostaną zdemontowane i poddane konserwacji. Jeden z nich pojawi się nad wejściem do sklepu - tłumaczy Rafał Szczepański.

Biurowiec zostanie oddany do użytku pod koniec 2017 roku. Społemowcy na czas budowy inwestycji przenieśli się do Miasteczka Wilanów Sezam działa w budynku u zbiegu al. Rzeczpospolitej i ul. Oś Królewska. Z kolei restauracja McDonald's ma działać do 30 września.

Więcej o: