Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z intensywnymi opadami śniegu na Mazowszu. "Prognozowane są opady śniegu powodujący przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm" - czytamy na stronie IMGW. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty, do godziny 16.
Komunikat meteorologiczny IMGW podaje z kolei, że spadnie również deszcz ze śniegiem, który będzie przechodził w śnieg. Opady mają wystąpić głównie po północy.
W piątkowy wieczór temperatura w Warszawie wynosi 1 st. C. Z analizy IMGW wynika, że w najbliższych dniach temperatura będzie wahać się od 0 do 2 stopni.
W czwartek Urząd Miasta poinformował, że miejskie służby oczyszczania są gotowe na zimę. Do pracy przygotowano 400 pługów i posypywarek, ekipy odśnieżające tereny dla pieszych, całodobowy monitoring pogody i kontrolę jezdni.
Zima to wymagający czas dla każdego zarządcy terenów. A tych w stolicy jest wielu. Kluczowym jest Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM), który zleca odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1500 km ulic i 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych. Całodobowa gotowość firm, które się tym zajmują, rozpoczyna się już w połowie października i trwa przez pół roku. Za odśnieżanie około 1700 km ulic gminnych oraz 1,5 mln mkw. terenów dla pieszych odpowiadają stołeczne dzielnice.
Zarząd Oczyszczania Miasta zleca zimowe działania na ulicach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. W stałej gotowości do wyjazdu na sygnał z ZOM jest ponad 300 pługów i posypywarek. Tyle pojazdów oczyszcza drogi w przypadku intensywnych i długotrwałych opadów śniegu. Do akcji zabezpieczania jezdni przed gołoledzią i przy mniej ekstremalnych opadach pracuje 170 posypywarek. Często zdarza się, że akcja dotyczy tylko części tras. Wtedy 42 posypywarki wyjeżdżają tam, gdzie ze względu na konstrukcję lub lokalizację najszybciej może pojawić się śliskość - na mosty, wiadukty i strome ulice. Około 100 kolejnych pługów i posypywarek pozostaje w dyspozycji służb dzielnicowych..
Oczyszczanie terenów dla pieszych zimą również jest zadaniem wielu zarządców. Duża część chodników przylega do nieruchomości - wtedy za ich odśnieżanie odpowiada właściciel tej nieruchomości. ZOM obejmuje oczyszczaniem 3,5 mln m kw. powierzchni. To 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, części chodników nieprzylegających do nieruchomości, dojścia do metra, kładki i schody. Przy opadach śniegu i ryzyku gołoledzi, priorytetem są miejsca o największym natężeniu ruchu pieszych, np. węzły przesiadkowe. Chodniki, które podlegają Zarządowi Oczyszczania Miasta, od lat niezmiennie posypywane są piaskiem. Pracami objęte są także wybrane trasy dla rowerów, w sumie 220 km dróg i pasów rowerowych w jezdniach.
W Warszawie za zimowe oczyszczanie terenów odpowiada wielu zarządców. Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta są to: