Będzie rekordowa frekwencja na Marszu Niepodległości? "Wprowadzone zostaną zapory antyterrorystyczne"

W Warszawie trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczynającym się o godzinie 14 Marszem Niepodległości. - Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń, wprowadzone zostaną zapory antyterrorystyczne - mówił w czasie konferencji prasowej Michał Domaradzki, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

Policja zwiększyła liczbę funkcjonariuszy, którzy pełnią w sobotę służbę w stolicy. W Święto Niepodległości w Warszawie odbywa się kilka dużych zgromadzeń w tym Marsz Niepodległości, gromadzący co roku kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Organizatorzy spodziewają się rekordu frekwencji i zapraszają na "największą patriotyczną manifestację w Europie"

Rzecznik stołecznej policji podinspektor Sylwester Marczak nie chce mówić o liczbie policjantów, którzy będą tego dnia pełnić służbę w Warszawie. Przyznał jednak, że do stolicy przyjeżdża wsparcie z innych części kraju. - Nie będziemy wskazywać na taktykę naszych działań, ale mówimy o tysiącach funkcjonariuszy biorących udział w zabezpieczeniu wydarzeń związanych, chociażby, z Marszem Niepodległości - powiedział podinspektor Marczak.

Zobacz wideo Policja poszukuje mężczyzny z nagrania. Jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Oficjalne rozpoczęcie marszu zaplanowano na godzinę 14. Uczestnicy wyruszą z ronda im. Romana Dmowskiego, a celem marszu będą błonia Stadionu Narodowego w Warszawie. Aby tam dotrzeć, kolumna przejdzie kolejno przez: Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński, ul. Wybrzeże Szczecińskie i ul. Siwca. Osoby, które planowały poruszanie się w tych okolicach, szczególnie autem, powinny wybrać inną trasę, by uniknąć korków i ominąć zamknięte ulice.

Święto Niepodległości w Warszawie. Wprowadzone zostaną zapory antyterrorystyczne

"Tysiące policjantów patroluje miasto, a całość informacji przepływa przez sztab w Stołecznym Stanowisku Kierowania" - pisze w sobotę przed południem stołeczna policja.

Funkcjonariusze podkreślają, że nie można zapominać o sytuacji geopolitycznej. Trwają liczne kontrole i lustracje pirotechniczne.

- Odbyliśmy spotkanie ze wszystkimi służbami biorącymi udział w zabezpieczeniu zgromadzeń w tym dniu. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń, wprowadzone zostaną zapory antyterrorystyczne - poinformował podczas czwartkowej konferencji Michał Domaradzki, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, którego cytuje Interia.

Domaradzki dodał również, że prezydent Rafał Trzaskowski zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o zadysponowanie do Warszawy dodatkowych funkcjonariuszy, aby siły i środki policji były wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.

"Krok po kroku sprawdzane są trasy dzisiejszych wydarzeń. Do nich zaliczamy m.in. kontrole i lustracje pirotechniczne. Liczy się każdy sygnał. Widząc coś niepokojącego, reaguj. Szybkie zgłoszenie to szybka reakcja" - podkreślają służby.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: