Ratusz podpisał umowę na modernizacji Sali Kongresowej. Dziś wnętrza wyglądają jak z horroru

Trzy lata potrwa modernizacja Sali Kongresowej. W czwartek przedstawiciele warszawskiego Ratusza podpisali umowę z wykonawcą, który przeprowadzi remont słynnego, zabytkowego obiektu. Kultowa sala stanie się nowoczesna, wielofunkcyjna i dostępna dla wszystkich - podkreślają urzędnicy.

- Wszyscy czekaliśmy na ten moment i bardzo się cieszę, że wreszcie nastąpił, bo Sala Kongresowa nie spełnia swoich funkcji od 2014 r. - przypomniał w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który podpisał umowę z wykonawcą modernizacji obiektu. Trzaskowski zapewnił, że miasto zajmowało się tym tematem bardzo poważnie.

Przygotowywaliśmy koncepcje, jak ten obiekt ma wyglądać w przyszłości. Niestety w ostatnich latach koszty tego typu remontów lawinowo rosły, a biorąc pod uwagę sytuację budżetową miasta, trudno było podjąć decyzję o przyznaniu dodatkowych środków. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zwiększyć budżet tej inwestycji i mam nadzieję, że Sala Kongresowa odzyska blask sprzed lat i już niedługo będziemy mogli tu podziwiać gwiazdy formatu Milesa Davisa czy The Rolling Stones

- dodał prezydent Warszawy.

Zobacz wideo Rafał Trzaskowski na Marszu Miliona Serc: Nie chcemy cały czas oglądać się do tyłu i budować polityki na resentymencie

Prace, które wyceniono na kwotę ponad 393 milionów zł, obejmą kompleksową modernizację Sali Kongresowej wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym, konferencyjnym i gastronomicznym. Infrastruktura elektroakustyczna ma być najnowszej generacji. Cały obiekt zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych. Zostanie też przebudowany pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami - wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Rafał Krzemień, prezes Pałacu Kultury i Nauki dodał, że prace modernizacyjne obejmą nie tylko salę koncertową, ale sześć kondygnacji obiektu. - Jedna podziemna, dwie techniczne i trzy użytkowe. Wyremontujemy też dwie sale konferencyjne, dwanaście saloników, klub i zaplecze gastronomiczne, co pozwoli nam na poszerzenie oferty wydarzeń odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki - mówił Krzemień.

Sala widowiskowa na światowym poziomie

- Sala Kongresowa wpisała się jako ważne miejsce różnych wydarzeń społecznych i kulturalnych. To tu występowała Marlena Dietrich czy The Rolling Stones. Jako Rada m.st. Warszawy zawsze wspieraliśmy władze m.st. Warszawy i zarząd PKiN, aby doprowadzić do sukcesu, jakim będzie otwarcie nowej Sali Kongresowej - mówił Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawa.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy podkreśla, że modernizacja jednej z najbardziej kultowych sal widowiskowych w Polsce pozwoli na wykorzystanie nowoczesnych urządzeń technik audiowizualnych, mechaniki scenicznej oraz oświetlenia, a także zastosowanie odpowiednich systemów bezpieczeństwa. Planowany jest montaż prawie 2600 nowych foteli oraz zwiększenie odległości między rzędami i poszerzenie przejść. Do 168 zostanie powiększona liczba toalet, których do tej pory było zaledwie 29. Także liczba garderób się zmieni z 35 na 75. W zakresie robót modernizacyjnych znajdą się dodatkowo windy, strychy i pomieszczenia na poziomie piwnic. Historyczne, zabytkowe wnętrza zostaną wzbogacone o nowoczesne rozwiązania. Nowa Sala Kongresowa pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń na światowym poziomie m.in. koncertów, przedstawień teatralnych i baletowych, kabaretów, widowisk multimedialnych czy konferencji. Pomieszczenia sąsiadujące z salą widowiskową (kuluary) będą natomiast idealną przestrzenią do wystaw i mniejszych wydarzeń multimedialnych - czytamy na stronie Ratusza.

Najkorzystniejszą ofertę na realizacje zamówienia publicznego pod nazwą "Modernizacja Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wraz z pomieszczeniami niezbędnymi do jej funkcjonowania" złożyło konsorcjum Adamietz Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (lider) i Adamietz Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich (partner). Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec 2026 r.

***

Więcej o: