Rafał Trzaskowski napisał do szefa policji ws. Marszu Niepodległości. "Poważne zagrożenie i wyzwanie"

Rafał Trzaskowski wystosował pismo do komendanta głównego policji z prośbą o "zapewnienie odpowiednich sił" do zabezpieczenia wydarzeń z okazji 11 listopada. Prezydent Warszawy zwrócił uwagę m.in. na "niepokojące informacje zamieszczane na portalach internetowych".

"Święto Niepodległości to dzień niezwykle ważny dla nas wszystkich. Jak co roku w stolicy odbędą się uroczystości o charakterze państwowym i lokalnym. W związku z aktualną niestabilną sytuacją na świecie, zwróciłem się do Komendanta Głównego Policji o zapewnienie odpowiednich sił i środków policyjnych do zabezpieczenia wszystkich wydarzeń" - napisał na platformie X Rafał Trzaskowski.

Zobacz wideo Tragedia na placu budowy, przewrócił się żuraw. Jedna osoba zginęła

11 listopada. Rafał Trzaskowski o "poważnym zagrożeniu i wyzwaniu"

W opublikowanym piśmie do Jarosława Szymczyka Trzaskowski napisał, że "aktualna niestabilna sytuacja na świecie, w tym trwające konflikty zbrojne na terenie Ukrainy czy Bliskiego Wschodu oraz pojawiające się coraz częściej niepokojące informacje zamieszczane na różnych portalach internetowych, stanowi poważne zagrożenie i wyzwanie". "Powyższe determinuje szczególną konieczność zachowania daleko idących środków ostrożności i właściwego przygotowania do zbliżających się obchodów" - czytamy w piśmie. Trzaskowski dodał, że "w minionych latach niejednokrotnie dochodziło do wywoływanych przez uczestników zgromadzeń wybryków chuligańskich oraz zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego".

"Wierzę, że właściwie i profesjonalne przygotowanie oraz wsparcie Komendy Stołecznej Policji odpowiednią liczbą przygotowanych funkcjonariuszy Policji pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych na ten dzień przedsięwzięć tak, aby wyeliminować ewentualne ryzyka i zagrożenia" - napisał. Prezydent Warszawy przypomniał, że w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa będzie pracował 11 listopada specjalny sztab.

Marsz Niepodległości 2023. Trwają przygotowania policjantów

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak powiedział w poniedziałek Informacyjnej Agencji Radiowej, że funkcjonariusze przygotowują się do zabezpieczenia Marszu Niepodległości i - jak każdego roku - będą na całej trasie przemarszu. Rzecznik stołecznej policji nie chciał ujawnić, ilu dokładnie policjantów będzie zabezpieczać Marsz Niepodległości, ale wiadomo, że będą to tysiące funkcjonariuszy z całej Polski.

Od kilkunastu lat w Święto Niepodległości ulicami Warszawy przechodzi marsz. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Jeszcze Polska nie zginęła". Marsz ruszy o 14:00 z ronda Dmowskiego i zakończy się po drugiej stronie Wisły, na błoniach Stadionu Narodowego.

Więcej o: