Trasa Łazienkowska przy Agrykoli gotowa. We wtorek w nocy pierwsi kierowcy przejadą nowym wiaduktem

Południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej jest już gotowy. Prace wykończeniowe jeszcze trwają, ale pierwsi kierowcy przejadą nowo otwartym wiaduktem już we wtorek w nocy. Budowę udało się zakończyć przed upływem terminu.

- Trasa Łazienkowska przy Agrykoli jest już gotowa. Tak, jak zapowiadałem - otwieramy ją kilka miesięcy przed terminem. Dziś oddajemy do ruchu drugi z nowo wybudowanych wiaduktów. Pierwsi kierowcy pojadą nim już od godz. 22:00 - powiedział cytowany w komunikacie stołecznego ratusza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zobacz wideo Kto najwięcej zyska na obietnicach KO i Trzeciej Drogi? Wcale nie najbiedniejsi

Otwarcie południowego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej we wtorek w nocy

Jak przypomina urząd miasta, według planów nowe dwa wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola miały być gotowe w marcu 2024 r., ale tempo prac pozwoliło zakończyć ich budowę wcześniej i udostępnić drugi z wiaduktów na 4 miesiące przed terminem. "Od wtorku, 31 października - od godz. 22:00 - będą na nim dostępne już wszystkie trzy pasy ruchu w stronę Pragi-Południe: dwa dla kierowców indywidualnych i buspas" - informuje warszawski magistrat. W grudniu ubiegłego roku otwarto pierwszy - północny - wiadukt Trasy Łazienkowskiej. Od lutego bieżącego roku powstała żelbetowa konstrukcja południowego wiaduktu wraz z betonową płytą, na której we wrześniu ruszyło układanie nawierzchni. 

"Przełączenie ruchu w stronę Pragi-Południe na nowy wiadukt umożliwi zmianę oznakowania na wiadukcie północnym. Przez najbliższe dni zachowane tam będą dwa pasy w stronę centrum (w tym buspas) a na części, która służyła dotychczas do jazdy w stronę Pragi-Południe, będą trwały prace. Usuwanie starego i nanoszenie nowego oznakowania obejmie także m.in. rejon dojazdów do wiaduktów oraz ronda Jazdy Polskiej" - informuje urząd miasta. Jak informuje, po zakończeniu tych prac, co ma nastąpić w ciągu kilku dni, na nowych wiaduktach będą już dostępne trzy pasy ruchu w każdym kierunku (w tym buspas), a przystanek autobusowy w rejonie ronda Jazdy Polskiej wróci na swoje dawne miejsce, czyli z poziomu jezdni Trasy Łazienkowskiej na poziom ronda.

Wracają autobusy

Miasto informuje, że w związku z otwarciem wiaduktu przy Agrykoli na swoje stałe przystanki wrócą autobusy: Ponownie czynny będzie przystanek Rozbrat 01 przy południowej jezdni trasy na wysokości ulicy Rozbrat (od 1 listopada od początku kursowania linii dziennych, a dla nocnych od nocy 31 października). Zatrzymają się tam autobusy linii 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525 i N25. Autobusy linii przyspieszonych 411, 502, 514, 520, 523 i 525 nie będą się już zatrzymywały „na żądanie" na przystanku Torwar 01 (na wiadukcie trasy nad Wisłostradą). 

W komunikacie poinformowano także, że w najbliższych dniach wprowadzone zostaną także zmiany przystankowe przy metrze Politechnika. "Ponownie czynny będzie przystanek Metro Politechnika 01, a zlikwidowany zostanie Metro Politechnika 51. To oznacza, że autobusy linii 143, 182, 187, 188 i 523 ponownie zatrzymają się na swoim stałym przystanku przy bocznej jezdni al. Armii Ludowej w kierunku Ronda Jazdy Polskiej" - czytamy.

Nowe wiadukty Trasy Łazienkowskiej mają ok. 400 m długości. Zastąpiły one stare obiekty, które były użytkowane od 1974 r. i ze względu na pogarszający się stan techniczny wymagały modernizacji.

Do 2025 roku zakończenie kolejnej przebudowy

Ratusz informuje, że przy ciągach pieszo-rowerowych w rejonie skarpy wiślanej, a także pod wiaduktami, gdzie powstaje wschodnia część jezdni na rondzie Sedlaczka i sygnalizacja świetlna, trwają jeszcze prace wykończeniowe. "Po zakończeniu całej inwestycji, na co wykonawca ma czas do marca 2024 r., zmianę na lepsze odczują nie tylko kierowcy. Na nowych wiaduktach, poza jezdniami, otwarte zostaną obustronne ciągi pieszo-rowerowe i pochylnie poprawiające dostępność drogi dla osób z ograniczeniami ruchowymi" - informuje ratusz. 

To nie koniec zmian na Trasie Łazienkowskiej. Do 2025 roku zakończy się trwająca przebudowa wiaduktów na Saskiej Kępie. "Koszt przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej to ok. 90,5 mln zł. Realizuje ją Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Wykonawcą prac jest SKANSKA SA" - poinformowano w komunikacie.

Więcej o: