Zapomniany wiceprezydent, który zginął pod gruzami ratusza. "Ratował dokumenty przed hitlerowcami"

Ratował miejskie dokumenty, żeby nie wpadły w ręce hitlerowców, kiedy Niemcy urządzili całodzienny nalot na Warszawę. 25 września 1939 roku wiceprezydent miasta Jan Około-Kułak zginął pod gruzami ratusza.

W piątek tablicę pamięci Jana Około-Kułaka i jego współpracowników, którzy również zginęli w bombardowaniu, wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska odsłoniła przy ul. Senatorskiej 18,  odbudowanej w latach 90. przedwojennej siedzibie ratusza, która obecnie jest biurowcem.

Jan Około-Kułak urodził się w 1894 roku. Odpowiadał w przedwojennym ratuszu za sprawy finansowe. Znajdował pieniądze na ambitne działania prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego - m.in. budowę 100 tys. mieszkań z infrastrukturą czy 50 szkół. Wcześniej był legionistą, urzędnikiem Ministerstwa Skarbu Państwa, aktywnym społecznikiem, cenionym prezesem zarządu Klubu Stowarzyszenia Urzędników Państwowych.

- Chcemy, by Warszawa pamiętała o takich ludziach. Bohaterach codziennej pracy, którzy do końca przedkładali obowiązki wobec kraju, miasta i jego mieszkańców nawet ponad własne bezpieczeństwo - mówiła wiceprezydent Kaznowska, odczytując list prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Bombardowanie Warszawy. "Czarny poniedziałek"

25 września w 1939 roku warszawiacy nazwali "czarnym poniedziałkiem". Niemcy urządzili wtedy wielkie, całodzienne bombardowanie. Na miasto spadły 72 tony bomb zapalających, w nalotach zginęło 10 tysięcy ludzi. Jedna półtonowa bomba trafiła w ratusz i pogrzebała w ruinach pracujących urzędników. Ich szczątki udało się odkopać po wielu tygodniach, zostali pochowani na Powązkach, ich groby są tam do dziś.

- O Janie mówi się: "Historia o nim po prostu zapomniała". Chciałbym to zdanie sprostować. Dzięki uprzejmości stołecznego ratusza udaje się dziś odsłonić pamiątkową tablicę z wymienionymi nazwiskami tych, którzy oddali życie, ratując dokumenty ratusza przed zniszczeniem lub przejęciem ich przez Niemców - mówił przedstawiciel potomków przedwojennego wiceprezydenta miasta Maciej Około-Kułak.

Zobacz wideo Te ujęcia nad tłumem podczas Marszu Miliona Serc robią wrażenie
Więcej o: