Uwaga, mieszkańcy podwarszawskich miejscowości. W wodzie wykryto groźne bakterie

W wodzie w podwarszawskich miejscowościach wykryto groźne bakterie. Sanepid poinformował, że nie nadaje się ona do spożycia - może być wykorzystywana wyłącznie w pracach porządkowych. Ostrzeżenie dotyczy mieszkańców Kań i Otrębus.

W poniedziałek Brwinowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji opublikowało pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie. Wynika z niego, że w próbkach wody wykryto bakterie grupy coli i enterokoki.

Zobacz wideo Groźna bakteria w natarciu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć

Skażona woda pod Warszawą. Sanepid wydał komunikat

"Woda z wodociągu publicznego w Brwinowie, w strefie zasilania miejscowości Otrębusy, nie nadaje się do spożycia. (...) Może być używana do prac porządkowych (np. mycie podłóg, spłukiwanie toalet)" - przekazał sanepid. Jak dodał, trwają prace nad przywróceniem jakości wody zgodnej z rozporządzeniem ministra zdrowia. "Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu" - czytamy w piśmie.

BPWK za pośrednictwem Facebooka doprecyzowało, że problem dotyczy wyłącznie Kań i Otrębus. "Mieszkańcy pozostałych miejscowości mogą korzystać z wody jak dotychczas" - podkreśliło.

Komunikat sanepidu ws. bakterii w wodzie opublikowano po... trzech dniach

Publikacja pisma pruszkowskiego sanepidu wywołała oburzenie mieszkańców. Zwrócili oni bowiem uwagę na fakt, iż widnieje na nim data piątkowa, czyli 8 września, a Brwinowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji opublikowało je dopiero w poniedziałek, 11 września. Jak wynika z tłumaczeń, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny miał przysłać komunikat w piątek, ale już po godzinach pracy BPWK.

Brwinowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przekazało też, że do badania zostały pobrane kolejne próbki wody. Ich wyniki mamy poznać w środę. Mieszkańcy mogą zaopatrywać się w wodę z cystern. Te ustawione zostały przy ul. Piaseckiego 2 w Otrębusach i w rejonie stacji WKD Kanie Helenowskie.

Więcej o: