Andrzej Duda z przesłaniem z okazji 15 sierpnia. "Okazja do mówienia o nauce płynącej ze zwycięstwa"

Andrzej Duda podkreślił, że obchody Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej są okazją do mówienia o nauce płynącej ze zwycięstwa, którego skutki ukształtowały świadomość pokoleń Polaków. "Obok tryumfu militarnego w sierpniu 1920 roku dokonał się drugi wielki tryumf w sercach i umysłach obywateli odrodzonej Rzeczypospolitej" - czytamy w przesłaniu prezydenta.

Andrzej Duda zaznaczył, że polscy i zagraniczny historycy podkreślają, że rozbicie bolszewików pod Warszawą uratowało Europę "przed ich najazdem na inne państwa kontynentu". Jak jednak dodał, dla naszego kraju zwycięstwo to miało znaczenie nie tylko geopolityczne, lecz "bezprecedensowym doświadczeniem wspólnoty i solidarności narodowej - był doświadczeniem polskości dla narodu, któremu przez 123 lata wmawiano, że polskości już nie ma".

Zobacz wideo Joński: Polskie niebo jest jak ser szwajcarski. Każdy może wlecieć jak chce i kiedy chce

"Tamtego upalnego lata Bitwę Warszawską wygrali ochotnicy, którzy wyszli do walki wprost ze swoich wsi i miasteczek. Wszyscy oni urodzili się pod zaborami. Wielu walczyło na frontach I wojny światowej. Wszyscy poznali jej oblicze. Znali smak niewoli, dlatego widząc nadchodzące od wschodu zagrożenie utraty niedawno odzyskanej wolności, chwycili za broń" - podkreślił prezydent i dodał, że "wkrótce wieść o ich zwycięstwie trafiała pod strzechy domów rodzinnych". "Stała się tematem rozmów, kazań, artykułów. Napawała ich bliskich dumą, przywracała godność, stała się częścią tożsamości pokolenia, które wkrótce miało doświadczyć koszmaru totalitarnych ideologii niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu" - czytamy w przesłaniu głowy państwa.

Prezydent: "Taki właśnie naród, tacy Polacy w sierpniu 1920 roku pokonali bolszewików, zatrzymując ich pochód na zachód Europy"

Andrzej Duda zauważył, iż "w Bitwie Warszawskiej 1920 roku zwyciężył naród, który od utraty państwowości w 1795 roku konsekwentnie poddawany był polityce wynaradawiania". "Zaborcy walczyli z naszą kulturą, językiem, religią. Dwukrotnie stawaliśmy w zbrojnym oporze, w listopadzie 1830 roku i w styczniu 1863 roku. Ocalałych z powstańczych pól bitewnych spotykały wówczas nieznośne represje, które miały ostatecznie zniszczyć nasze umiłowanie wolności. Mimo to kolejne pokolenia Polaków wychowywane w niewoli przekazywały swoim dzieciom najcenniejszy dar - polskość. Taki właśnie naród, tacy Polacy w sierpniu 1920 roku pokonali bolszewików, zatrzymując ich pochód na zachód Europy" - dodał.

"Dziś nie sposób mówić o bohaterach Bitwy Warszawskiej bez opisu tła, które ich ukształtowało. Każdy z nich, podejmując decyzję o wyjściu na pole bitwy, niósł w sobie bagaż doświadczeń rodziców i dziadków, wychowanych w cieniu 1795, 1830 i 1863 roku. Każdy z nich, stając oko w oko z czerwoną zarazą i pokonując ją, napisał nową kartę historii. Jej tytuł to 'sierpień 1920', a treść to nasza duma, chwała oręża i niezłomność. Niech żyje wolna Polska! Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym!" - zakończył prezydent RP.

Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego

We wtorek rano prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy warszawskim Belwederze. Kwiaty z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego złożyła również Elżbieta Witek.

O godzinie 10:00 rozpoczęła się msza w katedrze polowej Wojska Polskiego, a o 12:00 na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O 14:00 na Wisłostradzie w Warszawie ruszy defilada. Uroczystości odbywają się w całym kraju.

Więcej o: