- Wielu z nas znało generała osobiście, podziwiało jego sprawność i jasność umysłu w wieku stu lat. Żałujemy, że odszedł od nas, ale pamiętamy go. Tym bardziej cieszę się tutaj na spotkanie ze Zbigniewem Ściborem-Rylskim, jakiego większość mieszkanek i mieszkańców współczesnej Warszawy nie mogła znać. Z młodym, 27-letnim chłopakiem, który potrafił sprzeciwić się faszystowskiemu totalitaryzmowi, przemocy, jakiej przez wiele lat doznawali mieszkańcy Warszawy. Stąd, z Woli, wyruszył 1 sierpnia na powstańczy szlak. Właśnie taki, jak na tym muralu - pełen energii, z sercem w młodej piersi - powiedział Tomasz Bratek, wiceprezydent m.st. Warszawy.
W wydarzeniu odsłonięcia muralu wzięły udział środowiska powstańców warszawskich, samorządowe, społecznicy oraz przedstawiciele Rady m.st. Warszawy. Inicjatorem i fundatorem muralu jest Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
- Zależało nam, aby upamiętnić jego osobę, ale także podkreślić przesłanie, które przez lata przekazywał nam wszystkim. W sferze publicznej i w prywatnych rozmowach podkreślał tragizm wojny. Wiedział, ile wycierpiała ludność cywilna podczas sierpniowego zrywu, dlatego tak mocno i głośno wołał do przyszłych pokoleń, aby nie dopuścić do kolejnych wojen. Chciał silnej Polski w Europie, która będzie zjednoczona i wolna od konfliktów - mówił Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl" był oficerem, członkiem Armii Krajowej, generałem brygady Wojska Polskiego, Honorowym Obywatelem Warszawy. Urodził się 10 marca 1917 roku w Browkach w Ukrainie. Po zdobyciu Kijowa przez wojska polskie wraz z rodziną wrócił do Polski. Po maturze wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa, którą ukończył jako prymus w 1939 r. Brał udział w walkach pod Mrozami, Łęczną, Adamowem, Kockiem.
W lipcu 1944 r. został wezwany do Warszawy i 1 sierpnia 1944 r. otrzymał przydział do batalionu "Czata-49", zgrupowania "Radosław". Jako dowódca kompanii przeszedł cały szlak bojowy swojego batalionu, najpierw z Woli na Stare Miasto, skąd kanałami przedostał się do Śródmieścia i dalej na Górny Czerniaków, kanałami na Mokotów i następnie znów do Śródmieścia. W całej kampanii był trzykrotnie ranny. Dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Wojennym Virtuti Militari.
Po wojnie Zbigniew Ścibor-Rylski był inicjatorem i wieloletnim Prezesem Związku Powstańców Warszawskich. W 2005 r. został awansowany na stopień generała brygady. Zmarł 3 sierpnia 2018 roku.