Pałac Saski udostępnia piwnice dla zwiedzających. Wstęp będzie darmowy

Spółka Pałac Saski udostępniła zapisy na zwiedzanie piwnic zburzonego pałacu. Jest to całkowicie bezpłatne. "Wiemy, jak ważne w zrozumieniu idei odbudowy zachodniej pierzei placu marszałka Józefa Piłsudskiego jest zobaczenie na własne oczy murów, niemych świadków historii" - napisał Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski.

"Wiemy, jak ważne w zrozumieniu idei odbudowy zachodniej pierzei placu marszałka Józefa Piłsudskiego jest zobaczenie na własne oczy murów, niemych świadków historii. Właśnie dlatego otwieramy zapisy na bezpłatne zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego z przewodnikiem" - napisał na Twitterze rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński.

Kuliński zaznaczył, że ścieżka edukacyjna dostępna jest dla zwiedzających indywidualnych i grup zorganizowanych. Indywidualnie zwiedzać można w weekendy i święta w godzinach 13-17. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Natomiast grupy zorganizowane mogą odwiedzać piwnice od poniedziałku do piątku od 11 do 17. Na stronie spółki Pałac Saski udostępniono platformę do zapisów.

W lipcu rozpoczęto prace archeologiczne pod dawnym Pałacem Brühla w Warszawie, które potrwają do końca roku. Już po dwóch dniach prac odkryto tajemniczy tunel pod dawnym Pałacem Brühla.

Zespół badaczy w sierpniu ubiegłego roku, kiedy rozpoczynały się prace na placu Piłsudskiego, prowadził badania wstępne z użycie georadaru. Odkryto wówczas dwa tunele - pierwszy łączył dwa skrzydła Pałacu Saskiego, drugi mógł pełnić rolę drogi ewakuacyjnej, ponieważ jest pod Pałacem Brühla i prowadzi w kierunku ul. Fredry. Pod Pałacem Brühla i kamienicami przy ul. Królewskiej jeszcze nigdy nie prowadzono prac archeologicznych.

Odbudowa Pałacu Saskiego potrwa sześć lat

Odbudowa Pałacu Saskiego ma rozpocząć się w 2024 r. i potrwać maksymalnie sześć lat. Koszt całej inwestycji to 2,5 mld zł. Według planów jedyna widoczna pozostałość po pałacu, czyli Grób Nieznanego Żołnierza pozostanie w nienaruszonej formie. Również pozostałe pomniki zlokalizowane na placu Piłsudskiego i w jego sąsiedztwie nie będą zmieniały lokalizacji. - Decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic na ulicy Królewskiej dopełnia historyczne założenie architektoniczne, kontynuuje czy kończy proces odbudowy Warszawy po zniszczeniach wojennych, ale przede wszystkim jest ważna dla tożsamości polskiej wspólnoty, dla polskiego dziedzictwa historycznego, ale także dla przyszłości - mówił w 2021 roku Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołując spółkę, która zajmie się odbudową Pałacu Saskiego.

W odbudowanej części Pałacu będą działać trzy instytucje. Swoją siedzibę będzie miał tam Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz Senat. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie dysponować miejscem na wystawy stałe i czasowe. W Pałacu Saskim będzie także sala koncertowa.

Więcej o: