Jak poinformował w poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej, podczas prac poszukiwawczych na terenie osiedla przy ul. Namysłowskiej na warszawskiej Pradze odnaleziono szczątki jednej osoby. W pracach brał udział zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
"Grób z niedbale złożonymi szczątkami ludzkimi odkryto w sąsiedztwie jednego z bloków przy ulicy Namysłowskiej, gdzie niegdyś znajdował się więzienny dziedziniec. W latach osiemdziesiątych na miejscu wyburzonego więzienia powstało osiedle mieszkaniowe, zaś pomiędzy blokami wybudowano plac zabaw dla dzieci" - pisze IPN na swojej stronie internetowej. "Odnalezione szczątki najprawdopodobniej należą do ofiary terroru komunistycznego, która zmarła lub została zamordowana w istniejącym w latach 1944-56 Więzieniu Karno-Śledczym Warszawa III, nazywanym także 'Toledo'" - czytamy.
Działania prowadzone przez IPN są kontynuacją prac rozpoczętych trzy lata temu. Placówka informuje, że odnaleziono w tej lokalizacji szczątki blisko trzydziestu osób. Wszystkie odnalezione ofiary były pogrzebane w podobny sposób. Wiele szczątek zostało naruszonych z powodu budowy infrastruktury ziemnej.
Wspomniane więzienie było placówką Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD przeznaczoną dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji podziemnych, które działały w latach 1944-1956 na warszawskiej Pradze-Północ. Więzienie zwane "Toledo", przez trzy powojenne lata było głównym więzieniem komunistycznym w Warszawie. Trafiali do niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Powstało w 1944 roku i od początku było miejscem torturowania żołnierzy zbrojnego podziemia oraz członków tajnych organizacji, tzw. żołnierzy wyklętych. "Toledo" uważane było za jedno z najcięższych więzień tego typu - słynęło z tortur i licznych egzekucji.
W praskim więzieniu zostali zamordowani prawdopodobnie między innymi: ppłk Lucjan Szymański "Janczar" - komendant Podokręgu AK "Warszawa-Wschód", mjr Stanisław Ostwind-Zuzga - komendant Podokręgu AK "Warszawa-Wschód", mjr Jan Szklarek "Kotwicz" - komendant Okręgu Białostockiego NZW, sześciu partyzantów z Okręgu Lubelskiego NSZ-NZW na czele z mjr Zygmuntem Wolaninem i Waldemar Baczak "Mały" - żołnierz pułku "Baszta" w Powstaniu Warszawskim - wymienia Instytut Pamięci Narodowej.