Na Lato kończy działalność, bo budynek ma "zniknąć z powierzchni ziemi". Tu urzędowała władza

Kultowy lokal Na Lato znika z gastronomicznej mapy Warszawy. "Budynek, w którym się mieści, znika z powierzchni ziemi" - poinformowali właściciele knajpy. Mowa o Rozbrat 44a, czyli dawnej siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Urząd Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenia na liczne zmiany, w tym rozbiórkę, w kompleksie budynków przy Rozbrat i Szarej.

"Każda historia ma swój koniec. Po 10 latach działalności, setkach wspólnych imprez, hektolitrach szampana i tysiącach wypitych koktajli ogłaszamy ostatni miesiąc działalności! Na Lato zamyka się w tym roku, budynek, w którym się mieści, znika z powierzchni ziemi" - napisali właściciele lokalu. Zaprosili też na ostatnie tygodnie zabawy przy Rozbrat 44a. "Do zobaczenia przy stoliku, na parkiecie, w ogrodzie czy przy barze" - podsumowano.

Rozbrat 44a to budynek oddany do użytku prawdopodobnie w latach 30. XX wieku na potrzeby Wyższej Szkoły Dziennikarskiej. Na uczelni, która do 1936 roku mieściła się przy placu Małachowskiego, wykładali m.in. dziennikarze Józef Wasowski i Witold Giełżyński, grafik i typograf Adam Półtawski, prawnik Cezary Berezowski czy historyk Janusz Pajewski.

Na zdjęciu stołecznego Referatu Gabarytów z 1939 roku widać, że budynek na przestrzeni lat nie uległ większym zmianom. Po wojnie przy Rozbrat 44a mieściły się różne instytucje Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, m.in. Centralna Szkoła Partyjna PZPR (w latach 1954-1955).

Budynek przy RozbratBudynek przy Rozbrat Akta miasta Warszawy - Referat Gabarytów

Polityczne decyzje zapadały na Rozbrat

W 1990 roku, by zerwać ze skojarzeniami z PZPR, Socjaldemokracja RP przeprowadziła się na Rozbrat z Domu Partii, siedziby Komitetu Centralnego na rogu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich. Gdy w 1999 roku SdRP weszła w skład Sojuszu Lewicy Demokratycznej, na budynku przy Rozbrat pojawiło się logo SLD (po - w ogromnym skrócie - zapłacie odszkodowania za bezumowne korzystanie z budynku przez spółkę zależną od Sojuszu). 

"Rozbrat to było główne miejsce politycznych decyzji. Na pierwszym piętrze zapadła decyzja o tym, że SdRP wejdzie do rządu i że Aleksander Kwaśniewski zawalczy o prezydenturę. Na trzecim jeden partyjny głos przesądził, że po objęciu władzy (w 2001 roku) SLD ponownie scentralizuje służbę zdrowia. Tam, a nie w Sejmie, Miller ogłosił, kto zasiądzie w jego rządzie" - pisał "Newsweek" w artykule "Jak żyć bez Rozbrat?"

Ale w życie weszła ustawa o zmniejszeniu dotacji dla partii politycznych, a wymagający remontu przedwojenny budynek generował coraz większe koszty. Sojusz - ignorując głosy starszych działaczy, że nie handluje się symbolami - sprzedał siedzibę za 35 mln zł.  

Opuszczony hotel i Syreni Śpiew

Warszawska "Gazeta Wyborcza" jeszcze w 2015 roku pisała o planach zabudowy działki sprzedanej przez SLD. Oprócz budynku przy Rozbrat 44a, którego część frontową odremontowano na przełomie 2013 i 2014 roku, na działce są też budynki pod adresem Szara 10a - dawny ośmiopiętrowy hotel KC PZPR i dwukondygnacyjny pawilon rekreacyjny ozdobiony mozaikami. Niższy budynek mieścił w latach 2011-2016 klub Syreni Śpiew, wówczas został odrestaurowany. 

Pawilon z pierwszej połowy lat 70. XX wieku w 2017 roku został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. 

Pawilon przy Szarej 10aPawilon przy Szarej 10a Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Pozwolenia na budowę na Rozbrat

W 2015 roku ratusz w trybie bezprzetargowym sprzedał trójkątną działkę między opuszczonym hotelem a bocznym skrzydłem budynku przy Rozbrat 44a. Kupiła ją poprzez swoją spółkę celową firma Radius Projekt, który kilka lat wcześniej nabyła siedzibę SLD. Jak pisała "Wyborcza", warunki zabudowy pozwalają na budowę na miejscu hotelu ośmiopiętrowego apartamentowca. "Będzie to prawdopodobnie droga inwestycja, bo z okien tego budynku będzie się roztaczać widok na al. ks. Stanka oraz zieleń parku marszałka Rydza-Śmigłego" - przewidywano.

W Rejestrze Wniosków i Decyzji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego znajdują się cztery pozwolenia dla całej działki: na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego (dla Rozbrat 44A Sp. z o.o.), nadbudowę z przebudową budynku biurowego, rozbiórkę części nadziemnej budynku biurowego i budowę budynku biurowego (dla X Point Powiśle Sp. z o.o.). 

Rejestr Wniosków i Decyzji dla Rozbrat 44ARejestr Wniosków i Decyzji dla Rozbrat 44A GUNB

Więcej o: