"Zamurowaliśmy w ścianie 178 jajek i 61 szczurów" Śledztwo prokuratury ws. ataków na deweloperów

Co najmniej trzech deweloperów w Warszawie i okolicach padło ofiarami budowlańców, którzy m.in. zamurowali w ścianach budynków szczury i jajka - informuje ''Gazeta Wyborcza''. W sprawie postępowanie prowadzi prokuratura, która kwalifikuje ten czyn jako usiłowanie wymuszenia rozbójniczego.

Cały tekst pt.: "Zamurowaliśmy 178 jajek i 61 szczurów. Wiecie, jak śmierdzi jajko w ścianie?" Ataki na deweloperów w Warszawie'' można przeczytać pod TYM LINKIEM.

"Włożyliśmy (w ściany - przyp.red) zwłoki mrożonych szczurów oraz jajka kurze i przepiórcze. Włożyliśmy w ściany 178 jajek oraz 61 szczurów (...), część zapakowana w folię kompostowalną, która rozpadnie się za rok, część - w folię, która rozpadnie się za dwa lata. Czy wiecie, jak śmierdzi jajko lub zwłoki gryzonia w ścianie?" - takie pytanie znalazło się na ulotkach, które rozrzucono przed osiedlem firmy Yareal na warszawskim Kamionku. Jak opisuje "Gazeta Wyborcza", autorzy ulotek tłumaczyli, że działanie podjęli w związku z niewypłacaniem im wynagrodzenia przez firmy podwykonawcze U. i P. (pełnych nazw nie podajemy). 

Z ustaleń "GW'' wynika, że na budowie na Kamionku nie była zatrudniona żadna z firm oskarżanych o zaległości wobec pracowników. 

Zobacz wideo Rynek nieruchomości? "Jestem po to, żeby ten rynek uporządkować"

"Inwestor zaznaczał, że rozlicza się z generalnym wykonawcą i wymaga od niego dokumentów potwierdzających uregulowanie wszystkich zobowiązań finansowych w stosunku do podwykonawców. Z kolei generalny wykonawca wymaga analogicznych oświadczeń od mniejszych firm, z którymi współpracuje" - opisuje Wyborcza.

Olga Prokopiak z Yareala przekazała w rozmowie z "GW", że firma nie ma wątpliwości, że chodzi o zorganizowaną grupę przestępczą, która atakuje i szantażuje w podobny sposób firmy deweloperskie i wykonawcze na terenie Warszawy i okolic. Jak poinformowała, sprawa została zgłoszona przez generalnego wykonawcę tej inwestycji do prokuratury oraz do wydziału do walki z terrorem kryminalnym w Komendzie Stołecznej Policji.

Prokuratura: Trzech deweloperów stało się ofiarami ataków

Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga poinformowała "GW", że trzech deweloperów stało się ofiarami ataków, które są przeprowadzane od 2017 r. w różnych miejscach Warszawy i okolic. Jak podkreśliła, w toku prowadzonych postępowań przesłuchano wielu świadków, w tym przedstawicieli tych deweloperów, zabezpieczono monitoring oraz inne dowody i ślady w sprawie.

W sprawie prowadzone jest zbiorcze postępowanie w sprawie o czyny z art. 282 Kodeksu karnego (wymuszenie rozbójnicze) oraz art. 288 (zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy).

Więcej o: