Mieszkaniec skarżył się, że krzyż świeci za jasno. Urzędnicy zbadali sprawę. Jest decyzja

Nadzór budowlany umorzył postępowanie ws. krzyża święcącego nocą na kościele przy ul. Kondratowicza w Warszawie - dowiedział się portal metrowarszawa.gazeta.pl. Skargę dotyczącą instalacji złożył w marcu jeden z mieszkańców. Wtedy urzędnicy nakazali parafii zmierzenie natężenia światła.

O sprawie zrobiło się głośno w kwietniu, po tym jak do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wpłynęła skarga jednego z mieszkańców. Sygnalizował on, że 12-metrowy krzyż znajdujący się na kościele w parafii św. Włodzimierza przy ul. Kondratowicza na warszawskim Bródnie może świecić nocą zbyt jasno. Inspektorat wezwał wówczas parafię do przedłożenia protokołu z pomiarów natężenia oświetlenia. - Czymś przykrym byłoby, że komuś przeszkadza krzyż nocą. Nikt z tym problemem się do mnie nie zgłosił - komentował sprawę w rozmowie z Polsat News ks. Marek Twarowski, proboszcz parafii św. Włodzimierza.

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić (wypowiedź z 7 marca)

Krzyż nie świeci za jasno. Inspektorat umarza postępowanie

Jak dowiedział się portal metrowarszawa.gazeta.pl, postępowanie dotyczące instalacji świetlnej zamontowanej na krzyżu kościoła w parafii św. Włodzimierza zostało umorzone w poniedziałek 15 maja. Agnieszka Placowska z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy przekazała nam, że w środę 10 maja do urzędników wpłynął protokół z pomiaru natężenia oświetlenia. Protokół, jak wskazała urzędniczka, sporządziła osoba "posiadająca stosowne uprawnienia".

Protokół nie wykazał żadnych nieprawidłowości. Agnieszka Plackowska zaznaczyła, że natężenie jest zgodne z wartościami zapisanymi w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury z 2002 r. "W tej sytuacji brak jest podstaw do dalszego prowadzenia przedmiotowego postępowania" - poinformował Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: