Warszawa. Gang trucicieli przejmował mieszkania starszych osób. Wśród oskarżonych notariuszka

Katarzyna Rochowicz
Prokuratura w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia ws. sześciu osób, należących do tzw. gangu trucicieli, którzy otruwali starsze osoby, żeby potem przejąć ich nieruchomości. Wśród oskarżonych znajduje się notariuszka.
Zobacz wideo Morawska-Stanecka: Ustawa o SN nie gwarantuje nam pieniędzy z KPO

Członkowie gangu podawali właścicielom mieszkań skażony alkohol. "Ofiary były w tarapatach finansowych, samotne albo nieutrzymujące kontaktu z rodziną, często nadużywające alkoholu. Przestępcy zdobywali ich zaufanie i pod pozorem udzielania im pomocy w sprawach życiowych uzyskiwali pełnomocnictwa od tych osób, w tym notarialne, do pełnego dysponowania ich nieruchomościami" - donosi "Gazeta Wyborcza". - Następnie z takim pełnomocnictwem zbywali nieruchomość sobie lub innym osobom. Już na etapie zaprzyjaźniania się z ofiarami w celu pozbawienia ich życia, wykorzystując ich uzależnienie od alkoholu, systematycznie podawali im alkohol zawierający domieszkę izopropanolu, który w konsekwencji skutkował zgonem niektórych z pokrzywdzonych, a w dalszej konsekwencji, zgodnie z zamiarem sprawców, pozwalał na zatarcie śladów przestępstwa - tłumaczyła rzeczniczka prokuratury Katarzyna Skrzeczkowska.  

Gang trucicieli w Warszawie. Sześć osób usłyszało zarzuty

W poniedziałek 8 maja  Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga skierowała akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom. Wśród nich znajduje się notariuszka. Jak przekazało RMF FM, są to m.in. szef gangu Tomasz G., bracia Roman i Krzysztof P. oraz wspomniana notariuszka Jolanta D. Prokuratura przekazała, że oskarżeni zostali o pięć zabójstw, sześć przestępstw usiłowania zabójstwa i 18 przestępstw doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem lub usiłowania oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Notariuszka usłyszała zarzuty m.in. o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i poświadczania nieprawdy w dokumentach. - Trzech oskarżonych jest aktualnie tymczasowo aresztowanych. Na mieniu podejrzanych zabezpieczono pieniądze w kwocie ponad 350 tys. zł, dwa samochody, wierzytelności na kwotę około pół miliona złotych oraz obciążono hipoteką przymusową osiem nieruchomości na łączną kwotę ok. 2,4 miliona złotych - przekazała Skrzeczkowska. Gang trucicieli działał głównie na terenie stolicy i w województwie mazowieckim przez okres około pięciu lat. Wciąż badane są okoliczności przejęcia innych nieruchomości. Pod koniec ubiegłego roku informowano, że gang wyłudził dziesięć nieruchomości.

Więcej o: