"Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko gratka dla miłośników komunikacji miejskiej, ale także sposób na poznanie Warszawy, jej zabytków i ciekawych miejsc" - pisze Warszawski Transport Publiczny. Od 1 maja do 24 września zainteresowani będą mogli skorzystać z atrakcji, jakimi są przejazd zabytkowym tramwajem lub autobusem, przeprawa promowa przez Wisłę, całodniowa wycieczka statkiem do Serocka oraz przejażdżka piaseczyńską kolejką wąskotorową.
Przejazd zabytkowymi tramwajami linii T, 36 oraz autobusami linii 100, pozwala poczuć powiew historii i jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w stolicy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. ZTM sugeruje, że podczas wycieczki do Serocka można poczuć się jak pasażerowie słynnego "Rejsu".
Linia tramwajowa będzie kursować w godzinach od 12.00 do 20.00, na trasie PL. NARUTOWICZA - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - gen. W. Andersa - A. Mickiewicza - J. Słowackiego - METRO MARYMONT. Z przejazdu będzie można skorzystać w soboty, niedziele i święta od 1 maja do 26 czerwca, oraz od 1 do 25 września, z kolei w wakacje przejazdy będą realizowane codziennie - od 27 czerwca do 31 sierpnia.
Zabytkowy tramwaj Leszek Peczynski
W wakacje (od 25 czerwca do 28 sierpnia) w soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00 -18.00 na warszawskie tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich. "Tetka" będzie jeździła trasą: PL. NARUTOWICZA - Grójecka - Al. Jerozolimskie - most Józefa Poniatowskiego - rondo J. Waszyngtona - al. Zieleniecka - Targowa - most Śląsko-Dąbrowski - al. "Solidarności" - Okopowa - Towarowa - Grójecka - PL. NARUTOWICZA.
Przejazd zabytkowymi autobusami marek Jelcz i Ikarus to prawdziwa podróż w czasie. "Setka" pozwoli zwiedzić Warszawę na obu brzegach Wisły. Je trasa to CENTRUM - Marszałkowska - Grzybowska - Towarowa – Okopowa – M. Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – R. Sanguszki - Wybrzeże Gdańskie - most Śląsko-Dąbrowski - al. "Solidarności" - Targowa - Ratuszowa - Wybrzeże Helskie - Wybrzeże Szczecińskie - most Świętokrzyski - Zajęcza - Topiel - L. Kruczkowskiego - Książęca - Al. Ujazdowskie - Bagatela - Marszałkowska - pl. Konstytucji - Marszałkowska - CENTRUM.
Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych autobus linii nr 100 będzie kursować w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12.00 do 18.00.
W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników bilety będą kasowane przez konduktorów - członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra.
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:
Ciekawą atrakcją będzie przeprawa przez Wisłę. Prom będzie rozpoczynał swój kurs przy pomoście pływającym Słonka - Cypel Czerniakowski, a kończył w okolicy ZOO. Od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. Promy Pliszka i Słonka zabierają 21, a Wilga 40 pasażerów oraz rowery. Przeprawa będzie bezpłatna.
Statek "Zefir" wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku.
"Zefir" zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie to około dwie godziny, po tym czasie będzie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9.00, a powrót do stolicy jest planowany ok. godz. 18.00.
Statek do Serocka Leszek Peczynski
Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca. Bilety na rejs można będzie kupić od 26 kwietnia w Punkcie Obsługi Pasażerów na Dworcu Wileńskim lub na stronie internetowej bilety24.pl.
Ostatnia, ale absolutnie nie mniej ciekawa atrakcja WLT, to Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 24 września) o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie będą mieć czas dla siebie. Można będzie pójść na spacer do lasu czy zwiedzić pobliski Złotokłos - przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in. Mieczysław Fogg.
Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około czterech godzin. Do Piaseczna można dojechać np. specjalną zabytkową linią autobusową 51. Numer linii nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno z Warszawą.
Kolej Wąskotorowa Leszek Peczynski
Autobus będzie kursować z centrum o godzinie 13.00. Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu będzie można skorzystać na podstawie biletu wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.
Bilety na przejażdżkę kolejką będą dostępne na stronie internetowej kolejka-piaseczno.pl oraz w kasie na peronie w Piasecznie.