Warszawskie atrakcje na wakacje. Można poczuć się jak bohaterowie "Rejsu" i przejechać zabytkowym tramwajem

Aleksandra Boryń
Wraz z nadejściem 1 maja na ulicę stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje w ramach 15. sezonu Warszawskich Linii Turystycznych. Ponadto będzie można skorzystać z przeprawy promem przez Wisłę, a także wzięć udział w całodniowej wycieczce statkiem do Serocka. Z atrakcji będzie można korzystać do 24 września.

"Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko gratka dla miłośników komunikacji miejskiej, ale także sposób na poznanie Warszawy, jej zabytków i ciekawych miejsc" - pisze Warszawski Transport Publiczny. Od 1 maja do 24 września zainteresowani będą mogli skorzystać z atrakcji, jakimi są przejazd zabytkowym tramwajem lub autobusem, przeprawa promowa przez Wisłę, całodniowa wycieczka statkiem do Serocka oraz przejażdżka piaseczyńską kolejką wąskotorową. 

Zobacz wideo Warszawa. Podpalił biletomat, rzucając w niego zrobionym samodzielnie koktajlem Mołotowa

Przejazd zabytkowymi tramwajami linii T, 36 oraz autobusami linii 100, pozwala poczuć powiew historii i jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w stolicy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Z kolei przeprawa przez Wisłę promem pozwala zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. ZTM sugeruje, że podczas wycieczki do Serocka można poczuć się jak pasażerowie słynnego "Rejsu".

Linia tramwajowa 36

Linia tramwajowa będzie kursować w godzinach od 12.00 do 20.00, na trasie PL. NARUTOWICZA - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - gen. W. Andersa - A. Mickiewicza - J. Słowackiego - METRO MARYMONT. Z przejazdu będzie można skorzystać w soboty, niedziele i święta od 1 maja do 26 czerwca, oraz od 1 do 25 września, z kolei w wakacje przejazdy będą realizowane codziennie - od 27 czerwca do 31 sierpnia. 

Zabytkowy tramwajZabytkowy tramwaj Leszek Peczynski

W wakacje (od 25 czerwca do 28 sierpnia) w soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00 -18.00 na warszawskie tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich. "Tetka" będzie jeździła trasą: PL. NARUTOWICZA - Grójecka - Al. Jerozolimskie - most Józefa Poniatowskiego - rondo J. Waszyngtona - al. Zieleniecka - Targowa - most Śląsko-Dąbrowski - al. "Solidarności" - Okopowa - Towarowa - Grójecka - PL. NARUTOWICZA.

Linia autobusowa 100

Przejazd zabytkowymi autobusami marek Jelcz i Ikarus to prawdziwa podróż w czasie. "Setka" pozwoli zwiedzić Warszawę na obu brzegach Wisły. Je trasa to CENTRUM - Marszałkowska - Grzybowska - Towarowa – Okopowa – M. Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – R. Sanguszki - Wybrzeże Gdańskie - most Śląsko-Dąbrowski - al. "Solidarności" - Targowa - Ratuszowa - Wybrzeże Helskie - Wybrzeże Szczecińskie - most Świętokrzyski - Zajęcza - Topiel - L. Kruczkowskiego - Książęca - Al. Ujazdowskie - Bagatela - Marszałkowska - pl. Konstytucji - Marszałkowska  - CENTRUM.

Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych autobus linii nr 100 będzie kursować w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12.00 do 18.00.

Bilety na Warszawskie Linie Turystyczne

W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników bilety będą kasowane przez konduktorów - członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Promy

Ciekawą atrakcją będzie przeprawa przez Wisłę. Prom będzie rozpoczynał swój kurs przy pomoście pływającym Słonka - Cypel Czerniakowski, a kończył w okolicy ZOO. Od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. Promy Pliszka i Słonka zabierają 21, a Wilga 40 pasażerów oraz rowery. Przeprawa będzie bezpłatna.

Statek do Serocka

Statek "Zefir" wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku.

"Zefir" zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie to około dwie godziny, po tym czasie będzie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9.00, a powrót do stolicy jest planowany ok. godz. 18.00.

Statek do SerockaStatek do Serocka Leszek Peczynski

Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca. Bilety na rejs można będzie kupić od 26 kwietnia w Punkcie Obsługi Pasażerów na Dworcu Wileńskim lub na stronie internetowej bilety24.pl.

Zobacz wideo Częstochowa. Zaatakował pasażera tramwaju. Policja udostępniła nagranie

Kolej Wąskotorowa i linia autobusowa 51

Ostatnia, ale absolutnie nie mniej ciekawa atrakcja WLT, to Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 24 września) o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie będą mieć czas dla siebie. Można będzie pójść na spacer do lasu czy zwiedzić pobliski Złotokłos - przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in. Mieczysław Fogg.

Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około czterech godzin. Do Piaseczna można dojechać np. specjalną zabytkową linią autobusową 51. Numer linii nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno z Warszawą.

Kolej WąskotorowaKolej Wąskotorowa Leszek Peczynski

Autobus będzie kursować z centrum o godzinie 13.00. Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu będzie można skorzystać na podstawie biletu wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.

Bilety na przejażdżkę kolejką będą dostępne na stronie internetowej kolejka-piaseczno.pl oraz w kasie na peronie w Piasecznie.

Więcej o: