Nowinka na warszawskim lotnisku Chopina. Przed podróżą wyrobisz paszport tymczasowy. Znamy cenę

Na warszawskim lotnisku Chopina otwarto punkt wydawania tymczasowych paszportów. Mogą z niego korzystać podróżni, którzy mają ważny bilet lotniczy na podróż z lotniska Chopina, ale z różnych powodów nie mają stałego paszportu bądź posiadają uszkodzony dokument.
Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki powiedział, że będzie to duże ułatwienie dla wielu podróżujących, którzy zapomnieli wziąć dokumentu na lotnisko, zgubili go lub zostali okradzeni z dokumentów.

"Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, jednak nie dłużej niż przez 365 dni od daty wydania. Oznacza to, że dokument może być ważny np. przez dzień, tydzień lub pół roku, maksymalnie przez 365 dni" - informuje MSWiA.

Na lotnisku Chopina w Warszawie wyrobisz paszport tymczasowy. Ile kosztuje?

Z punktu będą mogli korzystać także podróżujący, którzy złożyli wniosek o stały paszport, ale jeszcze go nie otrzymali, a także osoby, które mają uszkodzone paszporty. Prezes spółki zarządzającej lotniskiem Chopina Stanisław Wojtera powiedział, że dotychczas takich przypadków jest kilkaset rocznie.

Według danych przedstawionych przez przedstawicieli lotniska Chopina w zeszłym roku z powodu wad w paszportach z przejścia granicznego cofnięto około 370 osób. Oznacza to, że tylu niedoszłych pasażerów nie mogło wjechać z Polski. Powodem były zniszczone, uszkodzone lub nieczytelne kartki w dokumentach.

Według danych MSWiA w zeszłym roku złożono około 70 tysięcy wniosków o przyspieszenie wydania paszportu.

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00. Jak informuje MSWiA, opłata za wydanie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł.

Więcej o: