Ruszyły ćwiczenia antyterrorystyczne w metrze. Pasażerowie za to ćwiczą cierpliwość. Są utrudnienia

Na dwóch stacjach warszawskiego metra - Stare Bielany i Stadion Narodowy - rozpoczęto w poniedziałek wieczorem ćwiczenia antyterrorystyczne. Mają one potrwać do wtorkowych wczesnych godzin porannych. Wiążą się z utrudnieniami dla pasażerów.

Poniedziałkowe wieczorne działania służb prowadzone są w ramach międzynarodowych ćwiczeń "Wolf-Ram-23". Dotyczą one reagowania na zagrożenia terrorystyczne. Utrudnienia dla pasażerów rozpoczęły się ok. godz. 19. Ćwiczenia potrwają do wtorku do ok. godz. 4 nad ranem. Odbywają się w dwóch epizodach: nr 1 na stacji M1 Stare Bielany oraz epizod nr 2 na stacji M2 Stadion Narodowy.

Zobacz wideo "Ludzi w konia zrobić, samemu zarobić", czyli Tusk wylicza nietrafione zapewnienia rządzących

Przed godz. 19 poinformowano o rozpoczęciu ćwiczeń na linii M1. Jak przekazali urzędnicy Warszawskiego Transportu Publicznego, wyłączone z ruchu zostały stacje Marymont, Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew, Młociny. Tym samym pociągi linii M1 kursują tylko na odcinku Kabaty - Pl. Wilsona. Z przystanku Pl. Wilsona 02 (przy ul. Słowackiego) kursuje autobusowa linia zastępcza ZA METRO po trasie: PL. WILSONA – Słowackiego – Marymoncka – al. Reymonta – Kasprowicza – METRO MŁOCINY. Uruchomione zostały też dodatkowe, wariantowe kursy tramwajów linii 2 na trasie: WINNICA – Światowida– Trakt Nadwiślański – Most Marii Skłodowskiej-Curie – Marymoncka – J. Słowackiego – PL. WILSONA. Zamknięto skrzyżowanie ulic Kasprowicza i al. Zjedoczenia – autobusy linii 103, 156, 181 i 197 skierowano na trasy objazdowe. Z kolei po godz. 19 zamknięto dla ruchu stację linii M2 Stadion Narodowy. "Pociągi metra kursują na trasie podstawowej między Bródnem a Bemowem, mijając stację Stadion Narodowy bez zatrzymania. Autobusy linii 102, 125 i 202 od przystanku al. Zieleniecka kursują prosto ul. Targową do Dw. Wileńskiego" - podaje WTP.

"Wolf-Ram-23". Ćwiczenia służb na stacjach metra

Organizatorem ćwiczeń jest Komenda Główna Policji wraz z Wydziałem ds. Zwalczania Broni Masowego Rażenia Federalnego Biura Śledczego (FBI). Jak informuje KGP, celem ćwiczeń jest "reagowanie policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym". Ćwiczenia potrwają do środy 19 kwietnia, a poszczególne epizody mają odbywać się też na terenie innych województw. "Trudna sytuacja za wschodnią granicą, wymaga od wielu służb ciągłej gotowości oraz podnoszenia umiejętności w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu koordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia. Ćwiczenia odbywać się będą w warunkach zbliżonych do realnych" - informują funkcjonariusze.

Więcej o: