Napadali na bankomaty, kradli auta i podawali się za policjantów. Szajka przestępcza rozbita

Aleksandra Boryń
Policjanci rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami aut, włamaniami do bankomatów i napadami na transporty. Podczas akcji śledczy zabezpieczyli m.in. siedem samochodów osobowych o łącznej wartości 724 tysięcy złotych. Aresztowano 14 osób, a wobec 12 z nich zastosowano tymczasowy areszt.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji wspólnie z CBŚP rozpracowali działającą od 2014 roku zorganizowaną grupę przestępczą. Według ustaleń policyjnych członkowie grupy zajmowali się przede wszystkim kradzieżami samochodów, napadami na bankomaty oraz napadami, w czasie których przestępcy podawali się za policjantów.

Zobacz wideo CBŚP zatrzymało 13 osób, które brały udział w handlu nielegalnym paliwem

Rozpracowywanie grupy przestępczej rozpoczęło się w lipcu ubiegłego roku. Śledczy ustalili, że oprócz kradzieży samochodów przestępcy zajmowali się również napadami na przewożone towary, głównie elektroniczne i rozbojami, podczas których byli bardzo brutalni. Często pokrzywdzone przez nich osoby doznawały poważnego uszczerbku na zdrowiu.

W wyniku działań podjętych przez stołeczny Wydział do Walki z Przestępczością Samochodową wraz z CBŚP zatrzymano 14-stu mężczyzn w wieku od 30 do 52 lat. 

Dzięki współpracy wielu jednostek policyjnych, funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji w Warszawie, Łodzi i Białymstoku na terenie powiatu siedleckiego i Chorzowa zostało zatrzymanych 9 członków grupy w wieku od 30 do 52 lat, którzy trudnili się przestępczym procederem. Pozostałych pięciu członków grupy zostało doprowadzonych z zakładów karnych, gdzie odbywało wcześniej zasądzone kary pozbawienia wolności bądź trafiło do tymczasowego aresztu.

Część zatrzymanych to recydywiści

Z uwagi na to, że w skład grupy wchodzili przestępcy z wieloletnim stażem, znający metody działania policji, działania śledczych były zorganizowane i synchronizowane. Miało tu uniemożliwić podejrzewanym i ich rodzinom kontakt z innymi członkami grupy w celu ich ostrzeżenia.

W trakcie policyjnej akcji funkcjonariusze zabezpieczyli siedem samochodów osobowych o łącznej wartości 724 tysięcy złotych, gotówkę w kwocie 47 tysięcy złotych, 11 sztuk granatów bojowych, 350 sztuk nielegalnej amunicji, a także silikonowe maski, kastety, podrobione legitymacje policyjne, przedmioty przypominające broń palną, kajdanki, kilkanaście urządzeń elektronicznych służących do kradzieży pojazdów, pochodzące z kradzieży części samochodowe oraz tablice rejestracyjne utracone w wyniku kradzieży.

Liczne zarzuty dla zorganizowanej grupy przestępczej

Prokuratura postawiła m.in. 10 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, 60 zarzutów za kradzieże z włamaniem i usiłowanie kradzieży z włamaniem samochodów oraz 15 zarzutów za kradzieże z włamaniem do bankomatów. Decyzją sądu 12 mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Poza zarzutami, jakie postawionymi przez prokuraturę, zatrzymani będą odpowiadali za 19 paserek, 5 rozbojów i podszywanie się za funkcjonariuszy policji.

Więcej o: