Mała Narew na lotnisku Bemowo. Ćwiczenia mają zweryfikować procedury systemu obrony przeciwlotniczej

Zestawy do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu o kryptonimie Mała Narew zostaną pokazane na lotnisku Bemowo w Warszawie. W tym samym miejscu trenowali też kilkanaście dni temu żołnierze z jednostki obrony rakietowej z Sochaczewa z wykorzystanie wyrzutni Patriot.

Mała Narew to mobilny system obrony przed atakiem z powietrza wdrożony do polskiego wojska jesienią ubiegłego roku. Pierwsze wyrzutnie trafiły do 18. pułku przeciwlotniczego z Zamościa, który wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, Żelaznej Dywizji.

System wykorzystuje podzespoły produkowane w rodzimym przemyśle zbrojeniowym wraz z rakietami CAMM produkcji brytyjskiej.

Zobacz wideo Radosław Fogiel przekonuje: Polska odgrywa rolę jednego z liderów

Mała Narew na warszawskim Bemowie

Na lotnisku na warszawskim Bemowie wybrane elementy szkolenia załóg z obsługi systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Mała Narew będzie obserwował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Szkolenie realizowane na lotnisku ma na celu sprawdzenie procedur związanych z możliwością przemieszczania się i operowania poza miejscem stałej dyslokacji systemu Mała Narew. Ćwiczenia mają zweryfikować procedury systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej stolicy. 

System Patriot

Patriot to system rakietowy ziemia-powietrze przeznaczony do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zaprojektowano go do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, oraz pocisków rakietowych. 

Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Więcej o: