Wielki sukces Warszawy. Stolica Polski wygrała europejski konkurs. Trzaskowski triumfuje

Wiedeń? Praga? Ateny? Nie, to Warszawa jest najlepszym miastem na wycieczkę w 2023 roku. Tak zadecydowali głosujący w konkursie "European Best Destination 2023". Na stolicę Polski oddano 142 tysiące głosów. Zadowolenia z wyników głosowania nie krył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warszawa stanęła na najwyższym miejscu podium w konkursie na najlepszy kierunek turystyczny na 2023 rok. "W konkursie mieszkańcy 178 państw oddali 686 tys. głosów. 48 proc. z nich pochodziło z Europy, pozostałe z innych kontynentów. Dokładny wynik Warszawy to 142 081 głosów. Stolica Polski zdystansowała drugie w konkursie Ateny, które uzyskały 91 tys. głosów – o 50 tys. mniej od Warszawy. Pierwszą piątkę uzupełnia jeszcze Maribor, Wiedeń i włoska Cittadela" - czytamy w komunikacie udostępnionym przez ratusz.

Zobacz wideo 35 nowych hybrydowych radiowozów zasiliło flotę warszawskiej policji. Zakupiono je z funduszy unijnych

Jak informują władze stolicy, Warszawa pobiła przy tym rekord wszech czasów, stając się miastem, na które oddano największą liczbę głosów w historii konkursu. "Do tej pory najwięcej głosów uzyskał zwycięzca z roku 2017, Porto – 138 tys. Warszawa zdobyła ich w tym roku o 4 tys. więcej" - pisze ratusz.

Oprócz głównej wygranej stolica Polski sięgnęła także po cztery wyróżnienia. To: Best Cultural Destination (stolica kultury), Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku), Safest Destinations in Europe (stolica bezpieczeństwa), a także Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad).

Więcej informacji z Warszawy i województwa mazowieckiego na stronie głównej Gazeta.pl

Warszawa zwyciężyła w konkursie "European Best Destination 2023". Rafał Trzaskowski triumfuje

Zadowolenia z wyniku głosowania nie kryje prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski. - Mamy to! Warszawa została wybrana najlepszym kierunkiem turystycznym w Europie! Dziękuję wszystkim, którzy głosowali. Wszystkim, którzy zachęcali do głosowania innych. No i zapraszam wszystkich do Warszawy! Do zobaczenia! - czytamy w entuzjastycznym wpisie prezydenta Warszawy na Twitterze.

- Warszawa jest tego warta! Miasto tak nowoczesne, prężnie się rozwijające, z niezwykłą historią. Stolica zieleni, wygody i wolnego czasu. Miasto kontrastów, w którym każdy znajdzie równowagę. Miasto, w którym kilka kilometrów od nowoczesnego, tętniącego życiem Nowego Centrum Warszawy i tuż obok zabytkowej Starówki wśród zieleni wije się Wisła, prawdziwie dzika rzeka. Takie rzeczy tylko w Warszawie! - mówi Trzaskowski w komunikacie opublikowanym przez ratusz.

Jak dodaje Trzaskowski, uzyskanie przez Warszawę tytułu "European Best Destination 2023" to nie tylko prestiż. "Zwycięzcy z poprzednich lat odnotowywali kilkunastoprocentowy wzrost liczby turystów. Zapraszamy do Warszawy!" - namawia prezydent stolicy.

Więcej o: