Papież Pius XI zawarł konkordat z Trzecią Rzeszą. Fundusz Patriotyczny zapłacił za jego mural w Warszawie

Na Powiślu powstał mural, który przedstawia Piusa XI - papieża, który podpisał konkordat z Trzecią Rzeszą. Pieniądze na mural dał rządowy Fundusz Patriotyczny, a realizację wykonała fundacja, która miała promować wiedzę historyczną o Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Przy ul. Lipowej 5 pojawił się mural, który przedstawia papieża Piusa XI oraz cytat: "Znalazłem w Polsce drugą ojczyznę". 

Mural wykonała fundacja "1920-2020. Polska Zwycięska" Michała Szymańskiego, która otrzymała w 2020 roku z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego 470 tys. złotych dotacji na promowanie wiedzy o Bitwie Warszawskiej. Fundacja zadeklarowała, że na stulecie Bitwy Warszawskiej umieści 50 okolicznościowych grafik. Środki na malowidło Piusa XI pochodzą jednak z Funduszu Patriotycznego.

"To mówicie, że koło BUW właśnie powstał ogromny mural faceta, który podpisał konkordat z Hitlerem, zobowiązujący biskupów katolickich do posłuszeństwa wobec Führera. Wiecie, kto za to zapłacił? My wszyscy. Z programu zwanego, nomen omen, Fundusz Patriotyczny - Wolność po polsku" - zwraca uwagę Michał Bilewicz, psycholog społeczny.

Pius XI, jako zwykły biskup, w latach 1919-21 był nuncjuszem apostolskim w Warszawie. Podczas Bitwy Warszawskiej przebywał w Warszawie jako jeden z dwóch, obok przedstawiciela Turcji, przedstawicieli dyplomatycznych obcych państw. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", to być może łącznik między biografią przyszłego papieża a fundacją "1920-2020. Polska Zwycięska", która zrealizowała mural.

Papież Pius XI podpisał konkordat z Trzecią Rzeszą, jednak w 1937 roku opublikował encyklikę, w której potępił nazizm. Pius XI zmarł w Watykanie 10 lutego 1939, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

 Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo CBA zatrzymało byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL. Brejza: Doraźna polityka

Czym jest Fundusz Patriotyczny?

Jak czytamy na stronie projektu, Fundusz Patriotyczny "Wolność po polsku" ma za zadanie realizację polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej.

"Poprzez swoje działania Fundusz ma wspierać promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego" - piszą autorzy funduszu.

Poza tym FP jest znany głównie z finansowego wspierania organizacji prowadzonych przez Roberta Bąkiewicza. Więcej na ten temat pisaliśmy poniżej: 

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez stronę PCPM albo przez zbiórkę na Facebooku.

Więcej o: