Niezwykłe znalezisko w piwnicy Domu Kultury. Trwają poszukiwania osób ze starych fotografii

Około 500 negatywów z lat 60. i 70. odnalezionych w piwnicy śródmiejskiego Młodzieżowego Domu Kultury przy Łazienkowskiej. Trwają poszukiwania osób uwiecznionych na fotografiach ponad pół wieku temu.

Pracownicy porządkujący magazyny Młodzieżowego Domu Kultury Łazienkowska przez przypadek natrafili na szczelnie zamknięte kartony z albumami do negatywów. Jak się okazało, pod warstwą pustych albumów ukryte były prawdziwe skarby. Część albumów skrywała prawdziwe perełki fotograficzne.

- Albumy znajdujące się na wierzchu okazały się puste i chcieliśmy wykorzystać je do bieżących działań - mówi Tomasz Tuszkowski, wicedyrektor MDK Łazienkowska. - Coś mnie jednak tknęło i zajrzałem głębiej - dodaje.

Negatywy przeleżały w ukryciu ponad 50 lat. Przedstawiają zarówno osoby i wydarzenia związane z działalnością Młodzieżowego Domu Kultury, którego historia sięga 1952 roku, jak i sceny uchwycone na ulicach Warszawy. Są na nich uwiecznione gimnastyczki na sali sportowej, młodzieżowy kwartet kontrabasowy podczas jednej z prób czy dzieci biorące udział w zajęciach z modelarstwa. Wśród zdjęć znaleźć można także pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych pozujących przy autobusie - najprawdopodobniej w zajezdni przy ulicy Ostrobramskiej, wodowanie łodzi na Wiśle czy budynek Młodzieżowego Domu Kultury sprzed lat. Wiele z negatywów skrywa wciąż nieodkryte historie, które teraz pracownicy MDK chcą wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami stolicy odkryć.

Poszukiwania osób ze starych fotografii

Negatywy ujrzą światło dzienne, zostaną odpowiednio zabezpieczone, zeskanowane i udostępnione mieszkańcom Warszawy. W tym celu nawiązana została współpraca m.in. z Centrum Archiwizacji Społecznej. Powstał też projekt edukacyjny „Historie z Duszą", który ma na celu odnalezienie zarówno autorów zdjęć, jak i również poznanie historii sfotografowanych uczestników. Jak potoczyły się ich dalsze losy? Czy udział w zajęciach Młodzieżowego Domu Kultury wpłynął na ich życie? Jak wspominają tamte czasy?

Więcej informacji z Warszawy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy odpowiedzi na te pytania, a śródmiejskie historie uwiecznione na fotografiach zostaną na nowo opowiedziane - cieszy się Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Uczestnicy zajęć w pracowni fotografii oraz Galerii Rozwijania Umiejętności i Talentów pracują nad wystawą i rozszyfrowaniem fotograficznych zagadek. Wspiera ich w tym Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, który pomógł zabezpieczyć odnalezione negatywy.

"Jeśli to wy albo ktoś z Waszej rodziny znajduje się na fotografiach, to odezwijcie się do nas. A jeśli nie, to prosimy - udostępniajcie" - apelują do mieszkańców i mieszkanek Warszawy pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury Łazienkowska

Więcej informacji na temat historycznych zdjęć na facebookowym profilu Projekt "Historie z Duszą".

Więcej o: