Anna Rochowska nową dyrektorką TR Warszawa. W teatrze trwał poważny konflikt zespołu z szefostwem

Anna Rochowska została nową dyrektorką TR Warszawa. Nową funkcję będzie pełnić przez pięć sezonów artystycznych od września 2023 roku. "Przedstawiona przez kandydatkę koncepcja programowa jest spójna, wielopoziomowa, interesująca i dobrze zaplanowana" - tak brzmi uzasadnienie decyzji o wyborze Anny Rochowskiej.

Anna Rochowska to pedagożka teatru, koordynatorka Zespołu Edukacji TR Warszawa, z którym związana jest od 1996 roku. Jest członkinią Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, kursu dla Pedagogów Teatru TiSZ/Anex organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Podyplomowych Studiów dla Menedżerów Kultury na Wydziale Zarządzania UW, doktorantką w IS PAN.

Informację o wyborze nowej dyrektorki TR Warszawa przekazał w mediach społecznościowych Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Artur Jóźwik.

Zobacz wideo Iluminacja w Warszawie. Tak wygląda świąteczna stolica

Jóźwik przekazał, że Rochowska będzie pełnić funkcję dyrektorki TR Warszawa przez pięć sezonów artystycznych od września 2023 roku.

"Przedstawiona przez kandydatkę koncepcja programowa jest spójna, wielopoziomowa, interesująca i dobrze zaplanowana - tak brzmi uzasadnienie decyzji o wyborze Anny Rochowskiej" - napisał na Facebooku Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Konflikt w TR Warszawa. Z teatru odeszło 30 osób

W czerwcu 2022 roku "Gazeta Wyborcza" opisała konflikt pomiędzy zespołem artystycznym a dyrekcją TR Warszawa. W ciągu ostatnich dwóch lat z teatru odeszło 30 osób. Związek zawodowy pracowników TR wysłał do ratusza kilka alarmujących pism.

"GW" pisze, że w jednym z pism skierowanych do wiceprezydentki Aldony Machnowskiej-Góry i Artura Jóźwika można było przeczytać o "kłamstwach, manipulacjach, zastraszaniu, tuszowaniu błędów, oczernianiu, przemocowym egzekwowaniu niesprawiedliwych i niezrozumiałych decyzji".

"Była w nich mowa np. o sekretarce, która została przesunięta do administracji, a na koniec zaproponowano jej pracę przy dozorze parkingu i stanowisko w portierni. O sytuację w teatrze pracownicy oskarżali dyrektorkę naczelną Natalię Dzieduszycką i dyrektora artystycznego Grzegorza Jarzynę" - informuje "Wyborcza".

Artur Jóźwik w sierpniu w rozmowie z Gazeta.pl mówił, że w kontakcie z załogą TR Warszawa jest już od ponad roku. - Konflikt w teatrze trwał bardzo długo. Jesteśmy w kontakcie z aktorami, związkami zawodowymi oraz osobami, które też nie są zrzeszone w związkach zawodowych, od kwietnia 2021 roku. Konflikt jest bardzo poważny i to na wielu poziomach - opisał.

- Zaczęło się od protestu aktorów, którzy domagają się odejścia dyrekcji. Pojawiła się też bardzo duża liczba oświadczeń siostrzanych instytucji, listów poparcia dla załogi. Ważna jest wczorajsza rezygnacja Grzegorza Jarzyny, która była samodzielną decyzją. Podejrzewam, że była dla niego bardzo trudna, bo z TR Warszawa związany jest od 1998 roku. Z pewnością nie było to dla niego łatwe, ale myślę, że to odpowiedzialny krok. Choćby ze względu na dobro zespołu i przyszłość teatru - podkreślił.

Roczny budżet TR Warszawa to 11 mln zł. A za 289 mln zł miasto wybuduje na placu Defilad jego nową siedzibę, tuż obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Więcej na ten temat w artykule "Kłamstwa, manipulacje, zastraszanie, tuszowanie błędów". Co się dzieje w TR Warszawa?"

Więcej o: