Ratusz ujawnił, ile przeznaczył na wynagrodzenia dla katechetów. Kwota wzrosła, choć etatów jest mniej

Ok. 52,4 mln zł - tyle pieniędzy z miejskiego budżetu przeznaczono w 2022 r. na wynagrodzenia dla katechetów. Kwota jest o ok. 4 mln wyższa niż jeszcze dwa lata temu, choć liczba etatów spadła w tym czasie o niemal 50.

Radna Nowej Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska zwróciła się pod koniec grudnia do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o informację, ile pieniędzy z budżetu miasta w 2022 roku zostało przeznaczonych na wynagrodzenia katechetów w szkołach.

Radna przypomniała jednocześnie, że w 2020 r. było to ponad 48 mln zł, a liczba etatów katechetów wynosiła wtedy 776.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Czy w związku z istotnym spadkiem liczby uczęszczających na zajęcia z religii (do średnio ok. 50 proc. w szkołach podstawowych i ok. 26 proc. w szkołach średnich) kwota na wynagrodzenia katechetów uległa zmniejszeniu?" - pytała w swojej interpelacji radna Warszawy.

Zobacz wideo Komisje wyborcze przy kościołach? Odpowiada Piotr Zgorzelski (wypowiedź z października 2022 r.)

Lekcje religii w szkołach. Warszawa wydała ok. 52,4 mln zł

"Na wynagrodzenia nauczycieli religii w roku 2022 r. m.st. Warszawa wydała około 52,4 mln zł. Kwota ta uwzględnia ustawowe podwyżki wynagrodzenia dla nauczycieli w 2022 r." - przekazała w odpowiedzi wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

Kaznowska przypomniała, że "zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki jest zadaniem oświatowym jednostek samorządu terytorialnego" a "obowiązek prowadzenia lekcji religii w szkołach jest zapisany w konkordacie z 1993 r.".

Z informacji udzielonej przez wiceprezydentkę wynika, że liczba etatów katechetów w szkołach prowadzonych przez miasto wynosiła 728.

"Liczba dyrektorów szkół, którzy wystąpili do biskupów diecezjalnych Kościoła katolickiego o zgodę na zmniejszenie wymiaru lekcji religii, wynosi - 114. Zgodę uzyskało 111 dyrektorów" - podała Renata Kaznowska.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: