Radne chcą na mostach tabliczek z telefonem zaufania. Dla osób w kryzysie. Jest reakcja ratusza

Dwie stołeczne radne zaproponowały ratuszowi, by na mostach i w innych miejscach umieszczono tabliczki z numerem telefonu dla osób w kryzysie psychicznym. Ich zdaniem, mogłoby to zapobiec przypadkom samobójstw. Urząd miasta do tego pomysłu podchodzi ostrożnie.

Interpelację ws. tabliczek na mostach złożyły do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego radna miasta Aleksandra Śniegocka-Goździk i radna Bemowa Patrycja Czerska.

"Zwracamy się do Pana z prośbą o podjęcie działań, które mogłyby pomóc osobom, które są w trudnej sytuacji psychicznej i mają myśli samobójcze" - czytamy w interpelacji samorządowczyń.

Jak stwierdziły Śniegocka-Goździk i Czerska, należałoby rozważyć "umieszczenie tabliczek z numerem telefonu zaufania na mostach oraz w innych miejscach, w których często zdarzają się samobójstwa".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zdaniem radnych "takie działanie może zapobiec wielu tragediom" i "jest to prosta, a zarazem skuteczna metoda wsparcia dla ludzi, którzy potrzebują pomocy".

Odpowiedzi na interpelację udzieliła wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

"Umieszczenie tablic z numerami telefonów zaufania na mostach jest inicjatywą, która wymaga pogłębionej analizy i współpracy wielu podmiotów i instytucji m.st. Warszawy oraz rozpoznania i zaplanowania środków finansowych na ten cel" - stwierdziła w piśmie zastępczyni Rafała Trzaskowskiego.

Zobacz wideo Zobacz także: Rozmowa policjantki z oszustem, który próbował jej wmówić, że w przeszłości inwestowała w kryptowaluty

Osoby w kryzysie psychicznym. Gdzie szukać pomocy?

Jednocześnie Aldona Machnowska-Góra podkreśliła, że mieszkańcy stolicy mogą szukać pomocy w wielu miejscach.

Jako przykład wiceprezydentka podała Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który działa w trzech lokalizacjach.

  • ul. 6 Sierpnia 1/5 - Dział Interwencji Kryzysowej WOIK. Pomoc udzielana przez 24 godz./7 dni w tyg., zarówno stacjonarnie, jak i telefonicznie, numery telefonów: (22) 855 44 32 i 514 202 619,
  • pl. Dąbrowskiego 7 - Punkt Interwencyjny, numery telefonów: 22 837 55 59 i 535 430 902,
  • ul. Belgijska 4 - Poradnia ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, numery telefonów: 667 833 400, 22 845 12 12.

Pomocy można szukać też w m.in. w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście przy ul. Konwiktorskiej 3/5. Dyżury telefoniczne dla osób w kryzysach psychicznych z myślami samobójczymi odbywają się kilka razy w tygodniu. Szczegóły można znaleźć na stronie Centrum >>>

Wiceprezydentka wskazała też na kilka innych miejsc, w których można szukać pomocy:

  • 116 123 – telefon Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, skierowany dla osób dorosłych, czynny codziennie w godzinach 14.00 - 22.00;
  • 116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę;
  • 600 070 717 – całodobowy telefon interwencyjny Fundacji Centrum Praw Kobiet;
  • 800 120 002 – całodobowy i skierowany do osób doznających przemocy w rodzinie telefon Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia".

Dodatkowo na stronach wsparcie.um.warszawa.pl i wsparcie.um.warszawa.pl/antyprzemocowa można znaleźć informację na temat organizacji pozarządowych udzielających w stolicy pomocy osobom w kryzysach życiowych.

Więcej o: