Samowola budowlana w podcieniach na pl. Zbawiciela. Konserwator: "Kara może wynieść do 500 000 zł"

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków reaguje na samowolkę budowlaną w podcieniach na placu Zbawiciela w Warszawie. Jedna z restauracji zabudowała je płytami z przeszkleniem. "Kara administracyjna może wynieść do pół miliona złotych" - informuje konserwator.

"W podcieniach placu Zbawiciela doszło do nielegalnej zabudowy. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał prowadzone prace w trybie natychmiastowej wykonalności. O samowoli budowlanej poinformował Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej" - informuje w komunikacie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zobacz wideo Rozmowa policjantki z oszustem, który próbował jej wmówić, że w przeszłości inwestowała w kryptowaluty

Plac Zbawiciela. Konserwator reaguje na nielegalną zabudowę podcieni

O samowoli budowlanej informowała wcześniej organizacja Miasto Jest Nasze. Miejscy aktywiści zwracali uwagę, że "dopiero co miesiąc temu odkryto zabytkowe podcienia kolumnady i zdemontowano nielegalne ogródki restauracyjne na placu Zbawiciela, a dziś bliżej niezidentyfikowane osoby znowu wznoszą samowole w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Warszawy".

Według Miasto Jest Nasze "już w 2019 roku wojewódzki konserwator zabytków wydał nakaz rozbiórki pawilonów gastronomicznych", które zajmowała jedna z restauracji. "Plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwalał nigdy na budowę podobnych obiektów w tym miejscu, dlatego werandy miały już nigdy nie wrócić na plac Zbawiciela" - czytamy. 

Mazowiecki konserwator informuje, że w sprawie wszczęto postępowanie o wymierzeniu kary za prowadzenie prac bez wymaganego pozwolenia konserwatorskiego. Może ona wynieść do pół miliona złotych. "Rozpoczęto też drugie powstępowanie kontrolne, które może zakończyć się nakazem przywrócenia zabytku do stanu pierwotnego" - podkreśla MWKZ.

"Spieszmy się kochać podcienia, tak szybko odchodzą" 

W komunikacie poinformowano, że urzędnicy podczas wizyty z policjantami na miejscu stwierdzili, że  w "podcieniu kamienicy od strony ul. Mokotowskiej dokonano, prowadzonej bez pozwolenia, zabudowy przy użyciu płyt z przeszkleniem". "Jednocześnie MWKZ zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami tj. uszkodzenia zabytku - czytamy dalej. 

MWKZ potwierdza, że w 2019 roku wydany został nakaz rozbiórki pawilonu. W listopadzie 2022 podczas kontroli stwierdzono jego usunięcie. 

Sprawę skomentował też stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. "Śpieszmy się kochać podcienia, tak szybko odchodzą. Zaczęła się ponownie samowolna zabudowa podcieni na pl. Zbawiciela. Podobnie jak poprzednio bez poszanowania publicznej funkcji tej pieszej przestrzeni, bez respektowania względów konserwatorskich. Szkoda, że nie podjęto nawet próby wypracowania jakiegoś sensownego rozwiązania, które godziłoby obie funkcje (pieszych podcieni i ogródków kawiarnianych) oraz uwarunkowania ochrony konserwatorskiej i zwykłą estetykę" - napisał.

Więcej o: