Ratownik medyczny ze szpitala MSWiA w Warszawie ostrzega przed czadem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed ulatniającym się czadem. W sobotę wskutek zatrucia tlenkiem węgla zmarła w Polsce kolejna osoba.

Filip Hajnus, ratownik medyczny ze szpitala MSWiA w Warszawie, wyjaśnia, że skuteczną ochroną przed czadem jest profilaktyka, czyli dbanie o drożność przewodów wentylacyjnych w domu oraz instalowanie czujek czadu. 

Zobacz wideo Piszczatowska: W Europie nie ma ani jednego projektu atomowego, który zostałby zrealizowany w budżecie i na czas

- Jeżeli mamy do czynienia z podejrzeniem zaczadzenia, wezwijmy służby ratownicze dzwoniąc pod numer 112 - mówi ratownik. - Powiedzmy gdzie jesteśmy i co się stało. Nie wchodźmy do pomieszczeń, w których przebywają osoby zaczadzone, ponieważ również możemy wtedy ucierpieć - ostrzega Filip Hajnus.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że od 1 października strażacy wyjeżdżali 731 razy do zdarzeń spowodowanych tlenkiem węgla. Od tego czasu wskutek zatrucia czadem zmarło 27 osób, a 248 wymagało hospitalizacji. 

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Zatrucie tlenkiem węgla - objawy

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności.

Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć. Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, który występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne. 

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Więcej o: