Odnaleziono tablicę upamiętniającą ofiary egzekucji z II wojny światowej. "Nie figuruje w ewidencji"

Na Pradze odnaleziono tablicę upamiętniającą egzekucję 50 Polaków w czasie II wojny światowej. Jak informuje stowarzyszenie Triglav, należy ona do serii tablic zaprojektowanych przez rzeźbiarza Karola Tchorka. "Odnaleziona przez nas tablica nie figuruje w żadnej ewidencji czy spisie istniejących tablic" - informuje organizacja.

Tablicę odkryli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego Triglav. "W dzielnicy Praga Południe w Warszawie, na opuszczonej prywatnej posesji, odnaleźliśmy jedną z pamiątkowych tablic autorstwa Karola Tchorka, upamiętniającą egzekucję 50 Polaków, która miała miejsce 17 listopada 1943 roku. Co ciekawe, odnaleziona przez nas tablica nie figuruje w żadnej ewidencji czy spisie istniejących tablic!" - informuje organizacja. 

Zobacz wideo Polska wśród liderów wydatków na zbrojenia. Co z finansowaniem?

Odnaleziono tablicę upamiętniającą egzekucję Polaków

Według stowarzyszenia "upamiętnienie pasuje do dwóch miejsc egzekucji, które były dokonane w latach 1943 - 1944 w okresie rządów Franza Kutschery". Pierwsza, jak czytamy, została przeprowadzona 17 listopada 1943 roku przy ul. Kopińskiej, w pobliżu Dworca Zachodniego. Stowarzyszenie wyjaśnia, że rozstrzelano tam kilkudziesięciu więźniów Pawiaka.  

Jak podaje organizacja, druga egzekucja miała miejsce 17 listopada 1943 roku przy ul. Białołęckiej na Pradze. "W niemieckim obwieszczeniu podano nazwiska 43 rozstrzelanych. Z informacji przekazanych przez konspiracyjną komórkę z Pawiaka wynikało jednak, że tego dnia wywieziono na śmierć 80 więźniów (w tym pięć kobiet). Być może część ofiar stracono w ruinach getta" - czytamy. 

"Spośród ponad 400 tablic Tchorka do dziś zachowało się 165"

Triglav informuje, że informacje dotyczące odnalezionej tablicy Tchorka zostały przekazane Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. - Nasi pracownicy dokonali dziś wizji lokalnej tablicy Tchorka odnalezionej na praskiej posesji. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie można spodziewać się wszczęcia procedury wpisania jej do rejestru zabytków - mówił w rozmowie z PAP Andrzej Mizera, rzecznik MWKZ. 

Tablice upamiętniające miejsca walk i męczeństwa z czasów II wojny światowej powstały w 1949 roku. Wówczas rzeźbiarz Karol Tchorek wygrał ogłoszony przez SARP konkurs na zaprojektowanie tablic. 

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki poinformował na Facebooku, że spośród 400 tablic Tchorka do dziś zachowało się 165. "Wiele z nich było demontowanych i zastępowanych innymi w latach 90'" - napisał.

W ubiegłym roku część tablic zostało zniszczonych przez członków Klubu "Gazety Polskiej", którzy podoklejali plakietki ze słowem "Niemcy" w miejscu słowa "hitlerowcy".  W ten sposób zdewastowali ponad 100 tablic. Sprawa trafiła na policję. 5 stycznia tego roku Michał Krasucki poinformował, że mokotowska policja umorzyła dochodzenie ws. zniszczenia tablic "ze względu na niewykrycie sprawców". 

Więcej o: