"Rzeczywistość" Malczewskiego "warunkowo" sprzedana za 17 mln zł. Pozostanie w domu aukcyjnym

"Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego została sprzedana za 17 mln złotych. Licytacja obrazu się odbyła, mimo że wciąż jest zabezpieczony w postępowaniu prokuratorskim. Dzieło zostanie wydane dopiero wtedy, kiedy zostanie ustalony jego stan prawny.
Zobacz wideo Przejazd maszyny TBM

Licytacja "Rzeczywistości" odbyła się w czwartek wieczorem w domu aukcyjnym Desa Unicum. Wcześniej podkreślono, że będzie ona "warunkowa", ponieważ obraz wciąż jest przedmiotem prokuratorskiego postępowania.

Przypomnijmy, kilka miesięcy temu - w marcu - resort kultury złożył zawiadomienie do organów ścigania, podejrzewając, że dzieło mogło być przedmiotem przestępstwa.

"Rzeczywistość" sprzedana za 17 mln złotych

Jak podaje RMF FM, nowym właścicielem dzieła Jacka Malczewskiego jest klient, który kwotę 17 mln złotych zadeklarował w rozmowie telefonicznej. "To rekord sprzedaży. Po około pięciu minutach licytacji prowadzący powiedział słynne słowa: po raz pierwszy, po raz drugi, 17 mln złotych po raz trzeci!" - relacjonował licytację Michał Dobrołowicz, dziennikarz rozgłośni.

Do zakończenia postępowania i ustalenia jej stanu prawnego "Rzeczywistość" zostanie w domu aukcyjnym. Możliwe, że nowy właściciel odda obraz w depozyt do jednego z muzeów.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Obraz pozostanie w domu aukcyjnym

"Dzieła Jacka Malczewskiego od przełomu XIX i XX wieku należą do największych rarytasów kolekcjonerskich. (...) Odnaleziona na przełomie 2021 i 2022 roku "Rzeczywistość" (1908) to jeden z najwspanialszych obrazów Malczewskiego. Dzieło wielkiej skali i barokowej wręcz kompozycji dotyka najważniejszych tematów, które nurtowały Malczewskiego przez całą twórczość: misji artysty, patriotycznego posłannictwa sztuki czy romantycznych i narodowych mitów" - czytamy na stronie Desa Unicum.

Jak dodano, "postać błazna królów Polski, Stańczyka, którą Malczewski antytetycznie zestawił ze swoim autoportretem, stawia "Rzeczywistość" w jednym szeregu z wybitnym "Stańczykiem" Jana Matejki i "Stańczykiem" Leona Wyczółkowskiego".

Więcej o: