Warszawa. Meble z Apteki Gotyckiej zniknęły w 2017 r. Jest ostateczny wyrok sądu

Koniec sporu o zabytkowe meble z Apteki Gotyckiej, która znajdowała się przy ul. Nowy Świat w Warszawie. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Ministerstwu Kultury i konserwatorowi zabytków. Oznacza to, że neogotyckie wyposażenie powinno wrócić na miejsce.
Zobacz wideo Przejazd maszyny TBM. Źródło: GDDKiA Warszawa

Właściciel obiektu przy ul. Nowy Świat 18/20 słynną gotycką aptekę zamknął pod koniec 2016 roku. Planował w tym miejscu otworzyć sklep z alkoholem, na to jednak nie dostał zgody od dzielnicy. Meble zniknęły w lutym 2017 roku, pierwotnie tylko na czas remontu. Jednak nie wróciły już do budynku.

Trafiły do podwarszawskiego magazynu. Zarówno stołeczny, jak i wojewódzki konserwator zabytków stwierdzili, że nie jest odpowiednie miejsce dla mebli i nakazali przywieźć je z powrotem na miejsce. Wówczas spółka AP-Farma odwołała się do resortu kultury - to przyznało rację konserwatorom, a sprawa trafiła do sądu.

W 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł na korzyść spółki, uchylając decyzję resortu i stołecznego konserwatora.

Meble wrócą na miejsce?

Wobec tego Ministerstwo Kultury złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. We wtorek NSA przyznał rację resortowi kultury i stołecznemu konserwatorowi, uchylając jednocześnie orzeczenie WSA - podaje stołeczna "Gazeta Wyborcza". Sąd nakazał również spółce AP-Farma zapłacić 340 zł Ministerstwu Kultury tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

- Istotą sprawy była ocena, czy spółka AP-Farma dopuściła się trwałego przeniesienia neogotyckich mebli aptecznych, czy przeniesienie miało charakter czasowy - mówiła, cytowana przez "GW", sędzia Agnieszka Wilczewska-Rzepecka. NSA uznał, że spółka powinna wystąpić do konserwatora zabytków o pozwolenie na trwałe przeniesienie zabytku, jednak tego nie zrobiła.

Od wyroku nie można się odwołać, co oznacza, że meble muszą wrócić na Nowy Świat.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjne. W jego mieszkaniu były zwłoki, więc uznano go za zmarłego. Wrócił

Działała od połowy XIX wieku

Apteka Gotycka była jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Warszawie. Była też najstarsza. Działała w południowej oficynie pałacu Branickich przy ul. Smolnej od 1851 roku. W środku znajdowało się oryginalne wnętrze, zaprojektowane w duchu neogotyku angielskiego przez Henryka Marconiego.

Marconi to jeden z najwybitniejszych architektów polskich XIX w. (inne jego słynne dzieła to m.in. Hotel Europejski, kościoły św. Karola Boromeusza przy Chłodnej i Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim czy sam pałac Branickich).

Tramwaj 'Linia Oporu' cały czas w trasie Ulicami Warszawy przejechał Tramwaj "Linia Oporu"

Więcej o: