Największy w historii transport drogowy wjedzie do Warszawy. Utrudnienia w ruchu [MAPA]

Jadąca z Hiszpanii ogromna maszyna TBM do drążenia tunelu na budowanej drodze S19 przejeżdża przez województwo mazowieckie. Konwój ruszył z S8 w okolicy Janek późnym wieczorem w sobotę.

"Rozpoczynamy kolejny etap transportu elementów maszyny TBM przez woj. mazowieckie. Konwój właśnie rusza z S8 w okolicy Janek w kierunku węzła Opacz" - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o 22:20 w sobotę.

"Kilka bardzo długich i ciężkich zestawów będzie transportowało gigantyczną tarczę TBM. Najcięższy z nich będzie ważył blisko 500 ton i będzie miał ponad 74 metrów długości i 9 metrów szerokości" - dodaje miasto Warszawa.

Transport maszyny TBM będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h w obrębie obiektów mostowych, a poza nim w granicach 20-30 km/h. GDDKiA ostrzega, że w czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S8 z węzła Janki do węzła Opacz, a następnie S2 do węzła Lubelska, może tworzyć się zator na jezdni S8 w kierunku Warszawy oraz S2 w kierunku Terespola.

Schemat trasy konwoju z tarczą TBM, która w tym tygodniu przejedzie przez województwo łódzkie.Schemat trasy konwoju z tarczą TBM, która w tym tygodniu przejedzie przez województwo łódzkie. Fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Przejazd maszyny TBM. Źródło: GDDKiA Warszawa

W Babicy będzie drążony dwukilometrowy tunel na S19

W niedzielę o godz. 22 maszyna TBM ruszy drogą S17 w kierunku Lublina do MOP Wola Korycka, gdzie w poniedziałek zaplanowany jest "odpoczynek" między godz. 5.30 a godz. 22. 

"W czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S17 pomiędzy węzłem Lubelska i węzłem Gończyce, może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Lublina. W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych" - zapowiadają urzędnicy.

Transport ma dotrzeć do Babicy w województwie podkarpackim. Tam będzie drążony ponad dwukilometrowy tunel w ramach budowy drogi ekspresowej S19. Maszyny TBM, drążą podziemny obiekt i jednocześnie układają jego obudowę. Budowa tunelu na S19 ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Więcej o: