Warszawa. Prochy trzech prezydentów RP na uchodźstwie wrócą do Polski. Zostaną złożone w Mauzoleum

W sobotę 12 listopada odbędzie się pochówek trzech prezydentów RP na uchodźstwie - Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Ich prochy spoczną w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Mauzoleum prezydentów RP. Będzie to symboliczne zakończenie czteroletnich obchodów stulecia niepodległości Polski.

Prezydenci Raczkiewicz, Zaleski i Ostrowski byli dotąd pochowani na Cmentarzu Lotników Polskich w angielskim Newark-On-Trent. Ich szczątki zostaną dziś przetransportowane do Warszawy. Na Okęciu odbędzie się specjalna uroczystość powitalna (po 13.00) przy wojskowej asyście honorowej. Na miejscu będą też przedstawiciele władz, w tym premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość sprowadzenia prochów prezydentów RP odbywa się w ramach tzw. "Misji: Wolna Polska".

Prezes fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Mikołaj Falkowski powiedział, że będzie to historyczny dzień. - Trudno sobie dzisiaj wyobrazić ważniejsze wydarzenie, które mogłoby te obchody stulecia niepodległości Polski zamykać klamrą, czasową i historyczną, jednocześnie tworząc szanse na oddanie hołdu prezydentom RP na uchodźstwie, tym ludziom, którzy podjęli bardzo trudną misję wyjazdu na emigrację po kampanii wrześniowej i podtrzymania funkcjonowania naszego państwa polskiego przez kolejne 50 lat - zaznaczył Mikołaj Falkowski.

Zobacz wideo Marsz Niepodległości bez "Bogurodzicy"? Nie tym razem

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Prochy trzech prezydentów RP na uchodźstwie wrócą do Polski. Spoczną w Mauzoleum

Po 14.00 kondukt z trumnami przejedzie z Okęcia do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zostanie odprawiona msza żałobna (godz. 15.00) i uroczystość złożenia trumien do sarkofagów. Przemówienie okolicznościowe wygłosi m.in. prezydent Andrzeja Duda.

Specjalnie na to wydarzenie w podziemiach świątyni utworzone zostało Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie. Umieszczono tam sześć białych sarkofagów. W trzech z nich spoczną prezydenci Raczkiewicz, Zaleski i Ostrowski. Do czwartego przeniesione zostaną szczątki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, który został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej już w 2010 roku.

W mauzoleum przygotowano też dwa symboliczne groby dla prezydentów RP na emigracji, którzy, zgodnie z decyzją rodzin, na razie pozostaną w swoich dotychczasowych miejscach spoczynku - to Kazimierz Sabbat i Edward Raczyński.

Warszawa. W Mauzoleum prezydentów RP zostanie otwarta Izba Pamięci

Obok mauzoleum otwarta zostanie dziś Izba Pamięci, poświęcona działalności polskich władz na uchodźstwie.

- W Izbie Pamięci znajdują się biogramy opisujące historię prezydentów na uchodźstwie, ale tak samo rolę, jaką pełnili i czym była emigracja. Proszę pamiętać, że to również ośrodki polityczne, kulturalne, oświatowe, które mają wpływ na to, co dzieje się w Polsce - wyjaśnia Elżbieta Duda z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie powstał po inwazji III Rzeszy i Związku Radzieckiego na Polskę, w 1939 roku. Funkcjonował najpierw w Paryżu i Angers, a później w Londynie. Do 1945 roku rząd ten był uznawany jako jedyna legalna władza Rzeczpospolitej, po wojnie utracił jednak ten status. Rząd londyński kontynuował jednak swoją działalność aż do 1990 roku - kiedy ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Więcej o: