Warszawa szykuje się na marsz narodowców. Na ulicach powstają zapory, Trzaskowski apeluje o "godne świętowanie"

Od rana w centrum Warszawy rozstawiane są specjalne zapory betonowe, a ruch jest ograniczany. Policja przygotowuje stolicę do manifestacji i imprez towarzyszących Świętu Niepodległości. - Apeluję, żebyśmy byli razem, żebyśmy budowali wspólnotę, żebyśmy dzisiaj uświęcili święto - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że w stolicy nie ma miejsca na nacjonalizm, symbole faszystowskie. - Warszawa jest miejscem uświęconym polską krwią. Dlatego do wszystkich Państwa apeluję, żebyśmy byli razem, żebyśmy budowali wspólnotę, żebyśmy dzisiaj uświęcili święto, ale przede wszystkim chciałbym poprosić, żebyśmy myśleli o nowoczesnym patriotyzmie, który sprawi, że Polska demokracja będzie silniejsza, bo tego nam dzisiaj trzeba - mówił

Rafał Trzaskowski: Dzisiaj potrzebny jest nam "nowoczesny patriotyzm".

- Dzisiaj potrzebny jest nam "nowoczesny patriotyzm". Patriotyzm, który nie tylko odnosi się do doświadczeń historii, co jest niesłychanie istotne. Dzisiaj potrzebny jest nam patriotyzm budowania wspólnoty, budowania demokracji. Dzisiaj patriotyzm budowania to również patriotyzm wzmacniania naszych więzi z sojusznikami w Unii Europejskiej czy NATO. To również patriotyzm budowania relacji, które muszą być silne w momencie niepewności - stwierdził prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że patriotyzmu nie można dzielić, a dzień odzyskania przez Polskę niepodległości powinniśmy obchodzić razem.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Święto Niepodległości w Warszawie. Pełna mobilizacja wśród policji

Od początku dnia w Warszawie odbywają się obchody związane z 104. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Na godz. 14 zaplanowano Marsz Niepodległości, który ma przejść przez centrum miasta. 

Komenda Stołeczna Policji zapewniała, że jest przygotowana na zabezpieczenie wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości w Warszawie. W mieście przez cały dzień spodziewanych jest kilkadziesiąt zgromadzeń. 

Rzecznik komendanta stołecznego policji nadkomisarz Sylwester Marczak podkreślał, że tego dnia stołecznych policjantów wspierać będą także funkcjonariusze z innych garnizonów z kraju. Funkcjonariusz dodał, że policja jest przygotowana na różnego rodzaju zagrożenia, także wynikające z wojny za wschodnią granicą Polski. Przypomniał, że symbol "Z", którym posługują się rosyjscy agresorzy, jest w Polsce zakazany.

Zobacz wideo Czy obchody Święta Niepodległości muszą dzielić Polaków? Pytamy senatora Jackowskiego

- Jestem przekonany, że w tym roku również w odpowiedni sposób zabezpieczymy to, co będzie się działo - powiedział rzecznik, ale zaznaczył, że nigdy policja nie mówi o szczegółach analizy i siłach policji zaangażowanych w zabezpieczenie. Dodał, że takie informacje mogłyby dotrzeć także do osób, które potencjalnie mogłyby planować jakieś zdarzenia na ulicach Warszawy.

11 listopada na ulicach Warszawy. Część ulic zamknięta dla ruchu

"W dalszym ciągu rozstawiane są specjalne zapory. Ruch kołowy na Krakowskim Przedmieściu jest wyłączony. Podobnie wygląda sytuacja na ul. Królewskiej na odcinku od ul. Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia" - przekazała warszawska policja, publikując film z rozstawienia zapór.

Policja przypomina, że przez cały dzień na warszawskich ulicach obowiązują różnego rodzaju zmiany w organizacji ruchu. Część ulic jest zamknięta dla ruchu, a autobusy i samochody muszą jechać objazdami. Pierwsze wyłączenia z ruchem są związane z Biegiem Niepodległości. Po godz. 10 wyłączony został ruch od Ronda Radosława do al. Solidarności. Z kolei o 11.11 rozpoczął się główny bieg. Zamknięte zostały aleje Jana Pawła II.

ZTM o utrudnieniach w ruchu drogowym 11 listopada

Dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie Katarzyna Strzegowska informowała, że w czasie obchodów Święta Niepodległości niektóre linie autobusowe i tramwajowe będą kierowane na trasy objazdowe. - Chodzi o linie tramwajowe 7, 9, 15, 17, 20, 23, 24, 26, 33 i 35. Jeśli chodzi o autobusy, to kilkadziesiąt linii będzie jeździło zmienionymi trasami - dodała.

Informacje o utrudnieniach na bieżąco można śledzić tutaj.

Więcej o: