Pięć linii metra w Warszawie w studium dla miasta. Wyciekła nieoficjalna opinia

W Warszawie mogą powstać jeszcze trzy linie metra. Takie wnioski płyną z dokumentów planistycznych miasta, do których dotarli użytkownicy forum Skyscrapercity, a informują o tym media branżowe i lokalne.

Prace nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania - dokumentem, który na nowo zdefiniuje rozwój Warszawy, trwają już od ponad czterech lat. Znajdziemy w nim informacje, jak powinien być rozbudowywany układ komunikacyjny miasta. Użytkownicy forum Skyscrapercity opublikowali opinię Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, która opiniuje  dokumenty planistyczne miasta - podaje serwis transport-publiczny.pl. Do sprawy nie odniósł się jeszcze ratusz. Przypomnijmy, że dokument w 2023 r., na zakończenie kadencji, ma przyjąć Rada Warszawy.

Opinia jest datowana na 11 października i dołączone zostało do niej pismo zdania odrębnego jednego z członków studium, Huberta Trammera. Z dokumentów wynika, że planowana III linia metra zebrała słabe opinie, proponowane jest zastąpienie jej "wysokowydajnymi korytarzami transportu zbiorowego". Eksperci w argumentach podają m.in. niewielkie obciążenie linii, a także ograniczenie wariantowania przebiegów linii metra - zwłaszcza na kierunku wschód - zachód - jedynie do południowej części miasta oraz "pierwotne założenie relatywnie niewielkiego nasycenia liniami metra rdzenia wielkomiejskiego" - cytuje portal.

Zobacz wideo Czy darmowy transport publiczny jest dobrym pomysłem?

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Warszawa. Będą trzy nowe linie metra? 

Okazuje się jednak, że w planach są co najmniej trzy nowe linie metra. Do map, na których widać planowany przebieg tras dotarła także "Gazeta Wyborcza". Z informacji gazety wynika, że urzędnicy chcą zbudować M4 i M5. "Czwórka" miałaby połączyć Tarchomin z Ursynowem przez Żoliborz, Wolę, Ochotę i Mokotów. M5 miałaby startować z Gocławka przez Plac Konstytucji, Dworzec Zachodni na Ursus. 

Karetka pogotowia (zdjęcie ilustracyjne) Dwoje ludzi znalezionych pod szafą. Kobieta nie żyje, mężczyzna w szpitalu

"Wyborcza" podaje również, że rozważany jest powrót tras dla tramwajów na Trakcie Królewskim. Należy pamiętać, że nie jest to obowiązujący dokument, a jedynie przeciek z prac nad nim. 

Zaginiona Mia odnaleziona Mią zajmie się dziadek. Policja odsłania kulisy zatrzymania Ingebrigta G.

Więcej o: