48. kwesta na Starych Powązkach. Ciąg dalszy renowacji Alei Katakumbowej

1 listopada odbywa się kolejna kwesta na rzecz renowacji grobów na Starych Powązkach. - W tym roku pieniądze są zbierane na renowację północnej strony Alei Katakumbowej. W ciągu kilku lat renowację przeszła jej strona południowa - mówił w rozmowie z TVN24 Marcin Święcicki, były prezydent Warszawy i przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Na warszawskich Starych Powązkach kwesta odbywa się już po raz 48. W tym roku Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami planuje renowację 13 nagrobków z północnej strony Alei Katakumbowej. 

- W ciągu kilku lat renowację przeszła strona południowa alei. Teraz skoncentrujemy się na stronie północnej - mówił w rozmowie z TVN24 Marcin Święcicki, były prezydent Warszawy, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zaznaczył, że na bieżąco odnawiane są również pojedyncze groby. W tym roku renowację przeszedł grób pięciu poległych, protestujących przeciwko władzy carskiej w 1861 roku, a także grób Deotymy - polskiej poetki, zmarłej w 1908 roku.

Zobacz wideo Warszawa. Zatrzymania kierowców przewozów na aplikację. Policja pokazała nagranie

Rzecznik Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Jerzy Kisielewski podkreślił, że do tej pory udało się odrestaurować ponad 1500 grobowców i innych zabytków Powązek.

Na Powązkach kwestuje 350 osób. Zebrano ponad 40 tysięcy

W tym roku do kwestowania na Powązkach zaproszono ok. 350 osób. Są wśród nich uczestnicy pierwszej kwesty w 1975 r. - Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz. Kwestować będą także Emilia Krakowska, Alicja Majewska, Kazimierz Kaczor, Artur Barciś, Magdalena Zawadzka i Irena Santor.

 - Mimo ciężkich czasów widzę, że Polacy chcą, aby Powązki były piękne. Wrzucają do puszek naprawdę duże pieniądze. Jestem wdzięczna całym sercem - mówiła piosenkarka. 

Jak podaje TVN24, w sobotę i niedzielę kwestujący zebrali 49 tysięcy złotych. 

Zbiórki także w innych miastach Polski

Kwesty odbywają się też w innych miastach Polski. Przykładowo w Krakowie artyści, politycy, działacze społeczni i naukowcy razem z wolontariuszami biorą udział w 42. kweście na odnowę grobów Cmentarza Rakowickiego.

Anna Kornecka z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa powiedziała, że w tym roku pieniądze są zbierane przez jeden dzień - we Wszystkich Świętych. W ubiegłym roku podczas zbiórki na Cmentarzu Rakowickim zebrano prawie 42 tysiące złotych.

Więcej o: