Na warszawskich Starych Powązkach kwesta odbywa się już po raz 48. W tym roku Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami planuje renowację 13 nagrobków z północnej strony Alei Katakumbowej.
- W ciągu kilku lat renowację przeszła strona południowa alei. Teraz skoncentrujemy się na stronie północnej - mówił w rozmowie z TVN24 Marcin Święcicki, były prezydent Warszawy, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zaznaczył, że na bieżąco odnawiane są również pojedyncze groby. W tym roku renowację przeszedł grób pięciu poległych, protestujących przeciwko władzy carskiej w 1861 roku, a także grób Deotymy - polskiej poetki, zmarłej w 1908 roku.
Rzecznik Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Jerzy Kisielewski podkreślił, że do tej pory udało się odrestaurować ponad 1500 grobowców i innych zabytków Powązek.
W tym roku do kwestowania na Powązkach zaproszono ok. 350 osób. Są wśród nich uczestnicy pierwszej kwesty w 1975 r. - Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz. Kwestować będą także Emilia Krakowska, Alicja Majewska, Kazimierz Kaczor, Artur Barciś, Magdalena Zawadzka i Irena Santor.
- Mimo ciężkich czasów widzę, że Polacy chcą, aby Powązki były piękne. Wrzucają do puszek naprawdę duże pieniądze. Jestem wdzięczna całym sercem - mówiła piosenkarka.
Jak podaje TVN24, w sobotę i niedzielę kwestujący zebrali 49 tysięcy złotych.
Kwesty odbywają się też w innych miastach Polski. Przykładowo w Krakowie artyści, politycy, działacze społeczni i naukowcy razem z wolontariuszami biorą udział w 42. kweście na odnowę grobów Cmentarza Rakowickiego.
Anna Kornecka z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa powiedziała, że w tym roku pieniądze są zbierane przez jeden dzień - we Wszystkich Świętych. W ubiegłym roku podczas zbiórki na Cmentarzu Rakowickim zebrano prawie 42 tysiące złotych.