Rozpoczyna się kwesta na Starych Powązkach. W tym roku potrwa dłużej. Z puszkami plejada gwiazd

Około 250 wolontariuszy będzie zbierać datki na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków i kaplic na Starych Powązkach. Rozpoczyna się 48. kwesta na najstarszej warszawskiej nekropolii, która potrwa w tym roku trzy dni.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki zapowiada, że przy bramach i w alejkach cmentarnych pojawią się znani aktorzy, dziennikarze i ludzie kultury, wyposażeni w charakterystyczne metalowe puszki. Mówi, że kwestować będą między innymi: Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska, Alicja Majewska, Artur Barciś i Magdalena Zawadzka.

Jak dodaje, na Starych Powązkach pojawią się także artyści z zespołu "Mazowsze", a po raz pierwszy do grona kwestarzy dołączą uczniowie liceum imienia Adama Mickiewicza w Warszawie. Chcą oni zaopiekować się grobami swoich wybitnych absolwentów, między innymi Jana Kobuszewskiego, Edwarda Dziewońskiego, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Wiesława Chrzanowskiego, Mirona Białoszewskiego i Stefana Starzyńskiego.

W tym roku kwesta potrwa aż trzy dni

Wspomóc renowacje zabytków Starych Powązek będzie można też w niedzielę, 30 października, oraz 1 listopada. Kwesta rozpocznie się o 9.00 i potrwa do godzin wieczornych. Tradycyjnie skarbonka stanie też przed grobem inicjatora kwest na Powązkach - Jerzego Waldorffa, w Alei Katakumbowej.

Do tej pory udało się odrestaurować ponad 1500 grobowców i innych zabytków. Na przyszły rok zaplanowano renowacje 13 obiektów, głównie w północnej części Alei Katakumbowej. W ubiegłym roku podczas kwesty zebrano 213 tysięcy złotych.

Zbiórki organizowane są od 1974 roku.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie został założony 4 listopada 1790 roku. Wśród około miliona zmarłych pochowanych na Starych Powązkach znajduje się wiele znanych i zasłużonych osób, wśród nich żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do Powstania Warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, politycy i duchowni.