"Ona ma wołać na cały świat: Nigdy więcej wojny!" Otwarcie Izby Pamięci na warszawskiej Woli

W 78. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego w stolicy otwarto Izbę Pamięci o cywilnych ofiarach zrywu. Pawilon wystawowo-edukacyjny stanął w parku Powstańców Warszawy przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, największej pod względem liczby pochowanych osób wojennej nekropolii stolicy.

"Główne przesłanie Izby Pamięci brzmi: Nigdy więcej wojny"- mówiła jej inicjatorka Wanda Traczyk-Stawska - weteranka Powstania i przewodnicząca Społecznego Komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy.

Zobacz wideo "Jesteśmy na terenie >>Szpiegowa<<". Warszawa przejmuje budynek przy Sobieskiego 100
Rodziny tych, którzy tu leżą, są mi najbardziej bliskie sercu. A leżą tu 104 tysiące 105 osób. I ich głosem ma być ten cmentarz i ta Izba Pamięci. Ona ma wołać na cały świat: Nigdy więcej wojny! A wojna już się toczy na Ukrainie i dlatego musimy wszyscy razem wołać: Nigdy więcej wojny, nie możemy pozwolić na to

- apelowała Wanda Traczyk-Stawska.

W Izbie Pamięci w Sali Świadectw zwiedzający znajdą olbrzymią fotografię lotniczą zniszczonego miasta z zaznaczonymi miejscami egzekucji, tymczasowych pochówków i ekshumacji. Sala Historii wyposażona w ekrany dotykowe opowiada o losach Cmentarza Powstańców Warszawy i dokonaniach opiekującego się nim Społecznego Komitetu.

Obok pawilonu - po jego dwóch stronach - wyrasta Mur Pamięci z nazwiskami około 60 tysięcy zidentyfikowanych cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Jest też około 30 tysięcy pustych tabliczek, na których w miarę postępu badań będą się pojawiać następne nazwiska.

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej Europie. W czasie walk zginęło od 16 do 18 tysięcy powstańców, a prawie 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tysięcy osób. Siedem lat temu Sejm uhonorował ją, ustanawiając 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Więcej o: