Wyciek danych studentów Szkoły Głównej Handlowej. Uczelnia mówi o luce w systemie

Dane studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ujrzały światło dzienne. Błąd odkryło pięciu studentów uczelni. Rzecznik prasowy SGH przekazał, że luka została już usunięta.

Jako pierwszy o wycieku danych poinformował w piątek portal niebezpiecznik.pl. W serwisie opublikowano fragment listu uczelni, w którym przekazano, że na skutek błędu programistycznego w systemie rekrutacji na wyjazdy międzynarodowe, ich "dane osobowe potencjalnie, w dniach 13-15 września br., mogły być przetwarzane przez grupę pięciu studentów SGH".

W piśmie przekazano, że dane, które ujrzały światło dziennie, obejmowały m.in. imię i nazwisko, numer PESEL, imiona rodziców, panieńskie nazwisko matki, adres email, numer telefonu, seria i numer dokumentu tożsamości, czy numer konta.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Wystąpienie opisywanego błędu spowodowało również zaindeksowanie stron zawierających dane przez wyszukiwarkę internetową Bing. W wynikach wyszukiwania można było wyświetlić tylko numer albumu studenta, imię i nazwisko. Na wniosek Uczelni dane zostały usunięte z wyszukiwarki" - czytamy w opublikowanym liście.

Wyciek danych studentów SGH. Uczelnia mówi o luce w systemie informatycznym

Na szczęście problem odkryła grupa studentów. Studenci zgłosili lukę w systemie samorządowi, a uczelnia zajęła się tym faktem. - Już 15 minut po zgłoszeniu system został odizolowany od publicznej sieci - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mariusz Sielski, rzecznik prasowy uczelni.

Błąd miał pojawić się w okolicach 20 sierpnia, a wykryto go 15 września. Rzecznik prasowy przekazał, że aktualnie uczelnia sprawdza "aktywność wobec danych, które były widoczne". Na ten moment SGH nie odkryło żadnych innych wejść w tę lukę.

Mariusz Sielski poinformował, że sprawa została zgłoszona do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Rzecznik prasowy dodał, że uczelnia zaproponowała studentom abonamenty w alertach BIK.

- Regularnie dokonujemy przeglądu naszej struktury IT. Ale ta sytuacja skłania nas do jeszcze bardziej wzmożonego działania w tym zakresie - przekazał rzecznik prasowy SGH.

Zobacz wideo E-recepty prawie wyeliminowały papierowe druki. Według ekspertów wrażliwe dane pacjentów są w pełni bezpieczne

Szkoła Główna Handlowa to nie jedyna uczelnia, która spotkała się z problemem wycieku danych. W 2020 roku na Politechnice Warszawskiej wyciekły dane pięciu tys. osób. W 2022 roku Urząd Ochrony Danych Osobowych zakończył postępowanie w tej sprawie i ukarał uczelnię karą w wysokości 45 tys. zł.

Więcej o: